Birleşmiş Milletler: Kahovka Barajı'nın yıkılması nedeniyle on binlerce kişi risk altında

Birleşmiş Milletler: Kahovka Barajı'nın yıkılması nedeniyle on binlerce kişi risk altında
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna'nın Herson bölgesindeki Kahovka barajının sele neden olması sonucu on binlerce kişi risk altında. Rusya kendi kontrol ettiği bölgede yedi kişinin kaybolduğunu duyurdu. Bir hayvanat bahçesinde ise sele kapılan yüzlerce hayvanın öldüğü açıklandı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths iki gün önce Ukrayna'nın Herson bölgesinde yer alan Rusya kontrolündeki Kahovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) vurulması sonucu oluşan selin "ağır ve geniş kapsamlı sonuçları" olacağı uyarısını yaptı.

Ukrayna ve Rusya, sel suları gönderen ve binlerce kişiyi kaçmaya zorlayan Dinyeper Nehri üzerindeki devasa barajın çökmesinden birbirlerini sorumlu tutuyor. Ukrayna, Rusya'nın barajı havaya uçurarak kasıtlı bir savaş suçu işlediğini söyledi. Kremlin ise "sendelediğini" söylediği büyük bir karşı saldırının başlatılmasından dikkatini dağıtmaya çalıştığını söyleyerek Ukrayna'yı suçladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndae yaptığı açıklamada barajın taşmasının "ön hattın her iki tarafındaki güney Ukrayna'daki binlerce insan için ev, yiyecek, temiz su ve geçim kaynakları kaybı nedeniyle ciddi ve geniş kapsamlı sonuçları olacağını" söyledi. "Felaketin büyüklüğü ancak önümüzdeki günlerde tam olarak anlaşılacaktır” dedi. Griffiths, BM'nin acil görevinin söz konusu kişilerin yaşamasını sağlamak olduğunu kaydederek, yardım sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye hazır olduklarını belirtti.

BMGK'DA KARŞILIKLI SUÇLAMALAR DEVAM ETTİ

Ukrayna'nın talebi üzerine BMGK dün acil oturumda bir araya gelmişti. Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ülkesinin "koordineli bir dezenformasyon kampanyasıyla" karşı karşıya kaldığını, Rusya'nın barajı patlattığının iddia edildiğini söyledi. Söz konusu iddiaların "şizofrenik" olduğunu belirten Nebenzia, "Kiev tarafından kritik altyapı tesislerine kasıtlı zarar verilmesi, çok tehlikeli ve savaş suçu ya da terör saldırısı olarak nitelendirilebilinir" diye konuştu. Nebenzia, BM'nin de "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının neden olduğu yönünde siyasi söylemleri" tekrar ettiğini, bunun objektiflik ilkesinden uzak olduğunu ifade etti. Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya ise "Bu, Ukrayna'nın kritik altyapısını hedef alan bir terör saldırısıdır. Amacı çok sayıda sivil kayıp ve tahribat yaratmaktır" dedi. Rusya'nın bir yıldan daha uzun süredir barajı ve bölgeyi kontrol altında tuttuğunu belirten Kyslytsya, "Barajı dışarıdan bombalamak fiziksel olarak imkansız. Baraj, Rus işgalciler tarafından mayın döşendi ve patlatıldı" ifadelerini kullandı. Daha önce BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kahovka Barajı'nın yıkılmasıyla ilgili, "Bunun Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin korkunç bir sonucu daha olduğu açık" değerlendirmesinde bulunmuştu.

UKRAYNA: 42 BİN KİŞİ RİSK ALTINDA

Barajın yıkılması sonucu yaşanan selde ölüm bildirilmedi, ancak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby selin muhtemelen "birçok ölüme" neden olduğunu söyledi. Ukraynalı yetkililer, bugün zirve yapması beklenen sel nedeniyle yaklaşık 42 bin kişinin risk altında olduğunu tahmin ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kahovka barajının aşılmasından bu yana yüz binlerce insanın normal içme suyuna erişiminden mahrum kaldığını söyledi. Bölgede hala en az "onbinlerce" insanın mahsur kaldığını söyleyen Zelenskiy, Telegram'dan yaptığı açıklamada "İnsanlara yardım edebilecek herkes zaten işin içinde. Ancak yalnızca Ukrayna tarafından kontrol edilen topraklarda yardım edebiliriz. Rusya tarafından işgal edilen tarafta, işgalciler insanlara yardım etmeye çalışmıyor bile" dedi. Zelenskiy, baraj saldırısının Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiğini ve "kesinlikle kasıtlı" olduğunu söyleyerek de kınadı.

Barajın yaklaşık 60 km aşağısındaki Herson şehrinde, salı günü su seviyeleri 3,5 metre yükseldi. Bölge sakinleri omuzlarında çocukları, kollarında köpekleri ve plastik torbalarda eşyalarıyla su basmış sokaklarda güçlükle ilerlerken, Ukraynalı kurtarma görevlileri suların baş hizasının üzerine çıktığı yerlerde lastik botlar kullanarak arama yaptı. Barajın aşağısındaki Herson şehrinde yaşayan 53 yaşındaki Oksana, "Her şey suya battı, tüm mobilyalar, buzdolabı, yiyecekler, tüm çiçekler, her şey yüzüyor. Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi.

Daha önce Ukrayna bölgeden binlerce kişinin tahliyesine başlandığını açıklamıştı.

asdasdas.jpg

RUSYA: 7 KİŞİ KAYBOLDU, ÇOK SAYIDA HAYVAN ÖLDÜ

Rusya, kontrol ettiği Herson eyaletinin barajın altındaki ovalarda birçok kasaba ve köyün bulunduğu kısımlarında olağanüstü hal ilan etti. Nova Kahovka şehrinin Moskova tarafından atayan belediye başkanı Vladimir Leontyev'in Çarşamba günü yaptığı açıklamada, barajdan gelen suların çevredeki bölgeleri sular altında bırakması nedeniyle en az yedi kişinin kaybolduğunu söyledi.

Leontyev kasabada 100 kadar kişinin mahsur kaldığını ve binlerce vahşi hayvanın da telef olduğunu söyledi. Leontyev,Nizhnedniprovsky Ulusal Tabiat Parkı'ndaki "binlerce hayvanın" da öldüğünü ve felaketin ölçeğinin "çok büyük" olduğunu, kurtarma çalışamlarının sürdüğünü söyledi.

HAYVANAT BAHÇESİ SULAR ALTINDA KALDI, HAYVANLARIN TAMAMI ÖLDÜ

Rusya'nın kontrolündeki bölgenin nehir kıyısındaki Kazkova Dibrova hayvanat bahçesinin ise tamamen sular altında kaldığı duyuruldu. Hayvanat bahçesinin Facebook hesabı aracılığıyla bir temsilci 300 hayvanın tamamının öldüğünü söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar