Herson'da baraj vuruldu, Rusya ve Ukrayna birbirini suçladı: Bölge sel tehdidiyle karşı karşıya

Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna'nın Rus kontrolündeki Herson bölgesinde bulunan Sovyetler Dönemi'nden kalma Nova Kakhovka barajında patlama oldu ve çevredeki bazı bölgeler sular altında kaldı. Ukrayna Rusya'yı suçlarken bölgedeki Rus yetkililer de Kiev güçlerini sorumlu tuttu.

Artı Gerçek - Ukrayna'nın Herson bölgesinde yer alan ancak Rusların kontrol ettiği Kakhovka Hidroelektrik Santrali (HES) bombalanarak yıkıldı. Ukrayna ordusu, Rus güçlerinin barajı havaya uçurduğunu söylerken, Herson bölgesinin Rus kontrolündeki bölümündeki Nova Kakhovka şehrinde bulunan Moskova tarafından atanan belediye başkanı, barajın yıkılmasının Ukrayna bombardımanından kaynaklandığını söyledi.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti'nin aktardığına göre Moskova'nın atadığı Nova Kakhovka belediye başkanı Vladimir Leontiev barajın Ukrayna güçlerinin bombardımanında vurulduğunu ileri sürdü.

UKRAYNA ORDUSU: RUS BİRLİKLERİ HES'İ HAVAYA UÇURDU

Ukrayna ordusu “Güney” Operasyonel Komutanlığı Sözcüsü Vladislav Nazarov ise Rus ordusunun Herson bölgesindeki Kakhovka Barajı'nı vurduğunu iddia etti. Nazarov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rus işgal birlikleri Kakhovka HES'i havaya uçurdu. Yıkımın boyutu, suyun hızı ve hacmi, olası sel bölgeleri netleştiriliyor. Tüm hizmetler çalışıyor. Durum takip ediliyor" ifadesini kullandı. Herson Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Aleksandr Prokudin da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sel tehdidi altındaki Dinyeper nehrinin sağ kıyısında yaşayanların tahliye edileceğini duyurdu. Prokudin, “İşgal altında olduğu için nehrin sol kıyısındaki halkı tahliye etmek şu anda imkansız.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Kakhovka HES’teki duruma ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bu olayla ilgili Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyini toplayacağını belirten Yermak, “Bu bir çevre katliamıdır. Ruslar, Herson bölgesinin güneyinde ve Kırım'da insanların içme suyundan mahrum kalmasından, bazı yerleşim yerlerinin ve biyosferin yok olmasından sorumlu olacaktır” değerlendirmesine bulundu.

'16 BİN KİŞİ KRİTİK BÖLGEDE'

Herson bölgesi valisi Oleksandr Prokudin, yaklaşık 16 bin kişinin nehrin Ukrayna kontrolündeki sağ kıyısındaki "kritik bölgede" olduğunu söyledi. İnsanların Herson şehrinin yukarısındaki bölgelere tahliye edildiğini ve otobüsle şehre, ardından trenle Mykolaiv'e ve diğer Ukrayna şehirlerine götürüleceğini söyledi. Produkin Dinyeper Nehri çevresindeki 8 bölgede çoktan su taşkınları olduğunu da duyurdu.

ZELENSKİY: SU, FÜZE YA DA BAŞKA BİR ŞEYLE DURDURAMAYACAKLAR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusların Kakhovka hidroelektrik santrali barajını yıkarak, Ukrayna topraklarının her köşesinden kovulması gerektiğini tüm dünyaya teyit ettiği” paylaşımında bulundu. Zelenskiy, “Onlara tek bir metre bile bırakılmamalıdır çünkü onlar her metreyi terör için kullanmaktadır. Sadece Ukrayna'nın zaferi güvenliği geri getirecektir ve bu zafer gelecektir. Teröristler Ukrayna'yı su, füze ya da başka bir şeyle durduramayacaklar” ifadesini kullandı.

Öte yandan Rusya’nın ilhak ettiği Novaya Kahovka şehri Belediye Başkanı Vladimir Leontyev, Ria Novosti haber ajansına verdiği demeçte, Kakhovka HES'in yıkılmasının ardından su seviyesinin 2,5 metre yükseldiğini ve tüm hizmetlerin yerinde olduğunu savundu.Leontyev, Kakhovka HES'in yıkılmasının ardından olası sel tehdidi nedeniyle bazı bölgelerde tahliyelerin gerekebileceğini kaydetti.

UAEA: ZAPORİJYA NÜKLEER SANTRALİ'NE YÖNELİK TEHDİT YOK

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Ukrayna'daki Kahovka Hidroelektrik Santrali'nin (HES) yıkılmasının, bölgeye yakın noktadaki Zaporijya Nükleer Santrali'ne tehdit oluşturmadığını duyurdu.

UAEA'nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Kahovka HES'te oluşan hasarla ilgili gelişmelerin takip edildiği söylendi. Zaporijya Nükleer Santrali'nde UAEA uzmanlarının da durumu yakından takip ettiği kaydedilen açıklamada, "Zaporijya Nükleer Santrali'ne yönelik ivedi bir tehdit bulunmamaktadır" ifadesine yer verildi.

BARAJ NEDEN ÖNEMLİ?

Ukrayna'nın Dinyeper Nehri üzerindeki baraj muazzam bir su rezervuarını tutuyor. Baraj 30 metre yüksekliğinde ve yüzlerce metre genişliğinde. 1956 yılında Kakhovka hidroelektrik santralinin bir parçası olarak inşa edildi.

İçerdiği muazzam rezervuar, ABD'nin Utah eyaletindeki Büyük Tuz Gölü ile yaklaşık aynı hacme sahip. Barajın patlaması, Ukrayna kuvvetlerinin 2022'nin sonlarında yeniden ele geçirdiği Herson da dahil olmak üzere, altındaki yerleşim yerlerini su basmasına neden olabilir. Rezervuardan gelen su, güneyde - 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım yarımadasının yanı sıra kuzeyde Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporijya nükleer santralini besliyor. Ayrıca Kakhovka hidroelektrik santralinin çalıştırılmasına da yardımcı oluyor. Barajın yıkılması Ukrayna'nın devam eden enerji sorunları artıracak. Ayrıca, Kırım da dahil olmak üzere güney Ukrayna'nın çoğunu sulayan kanal sisteminde de hasar olabilir. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar