Rusya'ya karşı gövde gösterisi: NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatına hazırlanıyor

Rusya'ya karşı gövde gösterisi: NATO tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatına hazırlanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
NATO Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya ile ilişkilerin yakın dönemin en gergin günlerinin yaşandığı sırada tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatına hazırlanıyor. Tatbikatın amacının "NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu göstermek" olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - NATO, kurulduğundan bu yana düzenlenecek en büyük hava ikmal tatbikatını Almanya ve Doğu Avrupa'da yapacak.12-23 Haziran tarihlerindeki "Air Defender 2023" tatbikatına 10 binden fazla havacı ve 250'den fazla savaş uçağının katılması planlanıyor. Alman Hava Kuvvetlerinin ev sahipliğindeki tatbikatla ittifakın hava savunmasının güçlü tutulması, havadaki güçlü caydırıcılığın sürdürüldüğüne dair mesaj verilmesi ve Atlantik'in iki yakasının uyumunun sağlamlaştırılması hedefleniyor.

Tatbikat için ABD Hava Kuvvetlerinden yaklaşık 110 uçak Atlas Okyanusu'nun diğer yakasından Avrupa'ya gelecek. Bunlara ek olarak Avrupa'daki NATO ülkelerinden 80 uçak, uluslararası ortaklardan da 60 uçağın tatbikatta yer alması öngörülüyor. Tatbikat boyunca günde ortalama 250 sorti yapılacağı belirtiliyor. Ayrıca 25 ülkeden havacılar 20'den fazla tipteki uçakla tatbikatta görev alacak. Bunlar arasında F-35'ler, Eurofighter, F-18, F-16, A-10, Gripen gibi uçak tipleri bulunuyor.

ABD'NİN ALMANYA BÜYÜKELÇİSİ: PUTİN DE BU GÜCÜ DİKKATE ALMALI

ABD'nin Almanya Büyükelçisi Amy Gutmann tatbikatla ilgili Berlin'de yaptığı açıklamasında "Bu, izleyen herkes için kesinlikle etkileyici olacak bir tatbikat ve biz kimseye izletmiyoruz. NATO'daki müttefik gücümüzün çevikliğini ve süratini şüpheye yer bırakmayacak şekilde gösterecek. Bu ittifakın ruhu, yani bu ittifakın gücü açısından bunun ne gösterdiğini herhangi bir dünya lideri dikkate almasaydı çok şaşırırdım. Buna Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahildir" dedi.

ALMAN HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI: KALİNİNGRAD'A DOĞRU UÇUŞ OLMAYACAK

Almanya Hava Kuvevtleri Komutanı Ingo Gerhartz Savunma amaçlı olarak tasarlandıkları için tatbikatlara yanıt olarak Rusya'nın askeri faaliyetinde herhangi bir artış beklemediklerini söyledi. Gerhartz "NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu ve bu bölgenin her santimetresini savunmaya hazır olduğumuzu gösteriyoruz, ancak Kaliningrad'a (Rusya'nın Baltık Denizi kıyısındaki eksklav toprağı) doğru herhangi bir uçuş yapmayacağız" dedi.

Tatbikatın Doğu Avrupa'daki bölümünde bu bölgedeki müttefik ülkelerin uçaklarının görev uçuşlarının yanı sıra NATO'ya ait AWACS havadan erken uyarı ve ihbar uçakları görev icra edecek. AWACS uçakları da ittifakın doğu kanadı üzerinde her gün uçuşlar yapacak. Almanya genelinde Alman Hava Kuvvetleri'ne ait hava üslerinin neredeyse tamamı tatbikat boyunca kullanımda olacak. Haziran ayı ortasındaki tatbikat nedeniyle Almanya'nın güneyi, kuzeyi ve doğusunda özel bölgeler hava sahaları belirlendi. Sivil uçuşlar bakımından Avrupa'nın en yoğun bölgelerinden biri olan Almanya üzerindeki askeri uçuşların sivil uçuşların bazılarını etkilemesi bekleniyor. Tatbikat nedeniyle Avrupa hava sahası üzerinde birçok sivil uçuşun rotasının değiştirileceği ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar