Erdoğan'dan Şuşa konsolosluğu açıklaması: Başta Ermenistan olmak üzere dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır

Erdoğan'dan Şuşa konsolosluğu açıklaması: Başta Ermenistan olmak üzere dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinde Dışişleri Bakanı Fidan'a, Dağlık Karabağ'daki Şuşa kentinde bir konsolosluk açılması için çalışılma talimatı verdi. Erdoğan "Bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır" dedi.

Artı Gerçek - 28 Mayıs'ta yapılan ikinci tur seçiminin ardından yeniden göreve gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyaretinin ardından Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geçti. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı.

İki lider baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmeye geçti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Gençlik Sarayı'nda gerçekleşen heyetler arası görüşmenin açılışında konuşan Erdoğan, Şuşa Beyannamesi ile müttefiklik seviyesine yükseltilen ilişkileri her alanda geliştirme kararlığında olduklarını söyledi.

'ŞUŞA BAŞKONSOLOSLUĞU'NU İSTEDİĞİNİZ ZAMAN AÇMAYA HAZIRIZ'

"Şuşa Başkonsolosluğumuzu istediğiniz zaman açmaya hazırız. (Dışişleri Bakanı) Hakan Fidan o konuda da hiç geciktirmeden... Şuşa'daki Başkonsolosluğumuz açılabilirse, bu başta Ermenistan olmak üzere bütün dünyaya ayrı bir mesaj olacaktır. Maarif Vakfımız Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim öğretim alanındaki faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah gelecek sene okulumuzun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmış olmayı planlıyoruz. Değerli kardeşimle ikili görüşmemizde özellikle Hazar geçişli orta koridor ve bu bağlamda Bakü Tiflis- Kars demir yolu hattını da bir an önce ele almamızda büyük fayda var" dedi.

Dağlık Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ye giden yolun üzerinde bulunan Şuşa kenti 8 Mayıs 1992'de Ermenistan tarafından işgal edilmişti. Dağlık Karabağ Savaşı sırasında, 8 Kasım 2020'de Şuşa'nın kontrolü tekrar Azerbaycan'a geçmişti. Şuşa Beyannamesi, Azerbaycan ile Türkiye arasında 15 Haziran 2021 yılında Azerbaycan'ın Şuşa kentinde her iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından imzalanmıştı. Ortak bildiride Azerbaycan ile Türkiye hem askerî hem de savunma alanında ortak işbirliği içerisinde hareket etmeleri kararı alınmıştı. Dağlık Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ye giden yolun üzerinde bulunan Şuşa kenti 8 Mayıs 1992'de Ermenistan tarafından işgal edilmişti. Dağlık Karabağ Savaşı sırasında, 8 Kasım 2020'de Şuşa'nın kontrolü tekrar Azerbaycan'a geçmişti.

'ZANGEZUR KORİDORU KONUSUNU SÜRATLE HALLETMEMEİZ GEREK'

Erdoğan ve Aliyev daha sonra kameraların karşısına geçerek ortak açıklama yaptı. Erdoğan burada yaptığı açıklamada "Şu anda attığımız, atacağımız adımlardan bir tanesi Türkiye - Azerbaycan Üniversitesi çalışmasıdır. Bu konuyla ilgili YÖK Başkanımız muhatabıyla çalışmalarını bugün de gözden geçirdiler. Yasal bir düzenlemenin gereğini İlham kardeşim ifade ettiler. Türkiye- Azerbaycan arasında bir üniversiteyi kurmanın artık geciktiğini aynen yaşadık. Artık bunu başaracağız" dedi.

Üzerinde hassasiyetle durdukları konulardan birinin de Zengezur Koridoru olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Zengezur konusunu süratle halletmemiz halinde bu bize iki önemli adımı kazandıracak. Gerek kara yolu gerek demir yoluyla atılacak adımla Iğdır-Nahçıvan buralara gidiş konusunda Türkiye'nin Nahçıvan'la olan bağlantıları çok daha güçlü hale gelecek. Ayrıca bu bağlantıların olması Türkiye- Azerbaycan arasındaki ilişkilerin güçlenmesine vesile olacak" ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN'A 'EN AZ BEŞ ÇOCUK' ÖNERİSİ

Erdoğan basın toplantısında Azerbaycan'a da "beş çocuk" önerisi de yaptı. Cumhurbaşkanı "Şimdi, önümüzde atılacak bazı adımlar var. İnşallah, bu adımları da başarıyla attıkça Azerbaycan şu andaki mevcut nüfusuyla daha da ileri gidecek. Benim nüfustaki planım, programım en az 3 diyordum ama Azerbaycan'da bunun en az 5 olması lazım" dedi. Azerbaycan'ın nüfusunu sorduğu Aliyev'den, "11'e (milyon) çatmıyor. 10'un üstündedir ama inşallah yakın zamanda 11'e çatacak" cevabını alan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bunu başarmak lazım. Bunu başardığımız anda Azerbaycan çok daha güçlü olacak. Çünkü nüfus o ülkenin gücüdür, o ülkenin geleceğe yönelik paradigmalarını o değiştirir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Bakü ziyaretinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ile AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Sinan Oğan da eşlik etti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar