Ermenistan'daki ortak askeri tatbikata İran ve Rusya'dan tepki: ABD saldırganlığı bölgeye zarar verir

Ermenistan'daki ortak askeri tatbikata İran ve Rusya'dan tepki: ABD saldırganlığı bölgeye zarar verir
Ermenistan'da ABD ile düzenlenen ortak askeri tatbikata bölge ülkelerinden tepki geldi. Rusya, "Saldırgan bir NATO ülkesinin Güney Kafkasya’ya sızmaya çalışmasını" eleştirirken İran, ABD'nin varlığının istikrarsızlık getireceğini vurguladı.

Artı Gerçek - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, bugün başlayan ABD-Ermenistan ortak tatbikatına tepki göstererek, Washington'un bölgede hiçbir zaman güvenliği sağlama peşinde olmadığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da G20 liderler zirvesinin kapanışında yaptığı konuşmada, "Saldırgan bir NATO ülkesinin Güney Kafkasya’ya sızmaya çalışmasının hiçbir iyi yanını görmüyoruz" dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Kenani, "ABD'nin gittiği her yerde istikrarsızlığa ve güvenlik sorunlarına neden olduğunu" söyledi. Bölgedeki sorunların bölge ülkeleri tarafından çözülmesi gerektiğini dile getiren Kenani, "Bölge ötesi güçlerin varlığını istikrar ve güvenliğe aykırı buluyoruz" ifadelerini kullandı.

LAVROV: ERMENİSTAN'IN EYLEMLERİ TUHAF GÖRÜNÜYOR

Öte yandan, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen G20 liderler zirvesinin son gününde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Ermenistan'ın ortak askeri tatbikatına ilişkin yorumlarda bulundu. Lavrov, "Saldırgan bir NATO ülkesinin Güney Kafkasya’ya sızmaya çalışmasının hiçbir iyi yanını görmüyoruz. Bunun, Ermenistan dahil olmak üzere hiç kimse için iyi olduğunu düşünmüyorum. Ermeni yönetiminin bu yöndeki eylemlerinden üzüntü duyuyoruz" ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanı, "Ermenistan'ın iki yıldır Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü tatbikatlarına katılmayı reddettiği göz önüne alındığında, Erivan'ın eylemlerinin özellikle tuhaf göründüğünün" altını çizdi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "Güvenlik konusunda sadece Rusya'ya güvenmek stratejik hataydı" açıklamalarının ardından bugün ABD ile başlayan ortak askeri tatbikat öncesi ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama gelmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Laçın ve Ağdam koridorlarının derhal ve eşzamanlı olarak açılması çağrısı yapılmış, "Amerika Birleşik Devletleri Dağlık Karabağ'da hızla kötüleşen insani durumdan derin endişe duymaktadır" ifadelerine yer verilmişti.

ASKERİ TATBİKAT 20 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Ermenistan, ABD ile bugün başlayan dokuz günlük ortak askeri tatbikata ev sahipliği yapıyor. Tatbikatın, Paşinyan'ın ülkesindeki Rus askeri varlığına rağmen "Rusya'nın Güney Kafkasya'da etkisini yitirmekte olduğuna" yönelik açıklamalarının ardından gelmesi dikkat çekti. Paşinyan Rusya'nın Güney Kafkasya bölgesinden geri çekildiğini hissettiğini söylemiş, "Rusya'nın attığı ya da atamadığı bir dizi adım sayesinde bölgeyi terk ettiğini görüyoruz. Bir gün uyandığımızda Rusya'nın burada olmadığını görebiliriz" demişti. Kremlin tarafı ise iddiaları reddederek, "Ermenistan'da bir askeri üssü bulunan ve ateşkes anlaşmasını korumak için barış gücü askerleri gönderen Rusya'nın Güney Kafkasya'da istikrarın sağlanmasında önemli bir rol oynamaya devam etmeyi planladığını ve buradaki faaliyetlerini sonlandırmayı düşünmediğini" dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar