Azerbaycan: Karabağ'a Ağdam'dan insani yardım yapılacak, Laçın'da anlaşma yok

Azerbaycan: Karabağ'a Ağdam'dan insani yardım yapılacak, Laçın'da anlaşma yok
Azerbaycan, dün Ermenistan haber ajanslarının '"Laçın Koridoru'ndan insani yardım sevkiyatı yapılması için anlaşmaya varıldığına" yönelik haberleri yalanladı. Yapılan açıklamada, Ağdam-Hankendi yolunda bugün insani yardım sevkiyatı yapılacağı belirtildi.

Artı Gerçek – Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Rus Kızılhaçının Azerbaycan Kızılayı ile koordineli şekilde Karabağ'daki Ermeni nüfusu için gıda yardımı gönderdiğini açıkladı. Hacıyev, dün Ermenistan haber ajansı Armenpress'te çıkan "Laçın Koridoru boyunca yapılan insani yardım sevkiyatlarının yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varıldığına" yönelik haberleri yalanlayarak, "Bu ayrı bir anlaşmadır ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) sevkiyatı için Ağdam-Hankendi ve Laçın-Hankendi yollarının eşzamanlı olarak açılması önerisiyle karıştırılmamalıdır" ifadesini kullandı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise, Laçın koridorunun yeniden açılması gerektiğini belirterek, "Ağdam gibi diğer yollar çözümün parçası olarak açılabilir ancak alternatif olamaz" dedi.

BUGÜN AĞDAM-ASKERAN YOLU ÜZERİNDEN SEVKİYAT YAPILACAK

Hacıyev, sosyal medya platformu X'te uluslararası gazetecilerden gelen pek çok soruya cevap vermek için açıklama yaptığını belirtti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri, Rusya Kızılhaçı'nın inisiyatifindeki gıda kargosunun, 10 Eylül'de Azerbaycan Kızılayı ile koordineli olarak Ağdam-Askeran yolu üzerinden Hankendi'ne doğru gideceğini aktardı. Hacıyev, Laçın kontrol noktasında Azerbaycan'ın gümrük ve sınır kontrol rejimine uyulması gerektiğinin de altını çizdi.

ERMENİSTAN HABER AJANSI DÜN 'LAÇIN KORİDORU İÇİN ANLAŞMAYA VARILDI' DEMİŞTİ

Dağlık Karabağ'da uluslararası toplum tarafından tanınmayan Ermeni yetkilileri dün Rus yardımının Ağdam yolu üzerinden ulaştırılacağını ve aynı zamanda Laçın Koridoru boyunca insani geçişin yeniden sağlanması için bir anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

AB, ERMENİLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGEDE YAPILAN SEÇİMLERİ TANIMADIĞINI DUYURDU

Öte yandan AB, Karabağ bölgesindeki Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin "anayasal ve yasal çerçeveyi tanımadığını" açıkladı. Birliğin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, "AB, bu seçimlerin yapıldığı anayasal ve yasal çerçeveyi tanımadığını yineler" ifadesi kullanıldı ve AB'nin "Karabağ Ermenilerinin fiili liderlik etrafında birleşmelerinin önemli ve mümkün olduğuna" inandığı da vurgulandı.

BORRELL: LAÇIN KORİDORU YENİDEN AÇILMALI, AĞDAM ALTERNATİF OLAMAZ

Açıklamada, Birliğin, Azerbaycan ile yapılabilecek sonuç odaklı görüşmeleri desteklemeye kararlı olduğu da eklendi. Borrell, sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada ise Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la telefonda görüştüğünü belirterek, "Karabağ Ermenilerinin karşı karşıya olduğu insani duruma ilişkin endişelerimi yineledim. Laçın Koridoru'nun artık yeniden açılması gerekiyor. Ağdam gibi diğer yollar çözümün parçası olarak açılabilir ancak alternatif olamaz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Dağlık Karabağ, Sovyetler Birliği'nin dağılması sürecinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında tartışma konusu olmuş, 1990'ların başındaki savaşla Azerbaycan'dan kopmuştu. Azerbaycan, 2020'de Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkesle sonuçlanan ikinci Karabağ Savaşı'nın ardından enklavın içindeki ve çevresindeki toprakları geri aldı. Ateşkes anlaşması, Rusya'nın Ermenistan ile Karabağ arasındaki karayolu ulaşımının açık kalmasını sağlamasını gerektiriyordu. Ancak, Ermenistan ve Karabağ arasındaki karayolu bağlantısını sağlayan Laçın Koridoru, aralık ayında kendilerini ekolojik hak savunucuları olarak tanımlayan Azeri siviller tarafından ablukaya alındı. Rus barış güçleri duruma müdahale etmezken nisan ayında Azerbaycan sınır muhafızları güzergaha bir kontrol noktası kurarak ablukayı sıkılaştırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar