Eş-Şebab Somali'de restorana saldırdı: Dokuz kişi öldürüldü

Eş-Şebab Somali'de restorana saldırdı: Dokuz kişi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Somali'de dün akşam selefi örgüt Eş-Şebab başkent Mogadişu'daki bir restorana saldırı düzenledi. Saldırıda üç asker ve altı sivil öldürüldü.

Artı Gerçek - Somali'nin başkenti Mogadişu'da El Kaide bağlantılı selefi örgüt Eş-Şebab'ın cuma gecesi popüler bir restorana saldırısı sonucunda dokuz kişi öldürüldü. Somali polisi yaptığı açıklamada bir otel bünyesindeki "Pearl Beach" adlı restorana yapılan saldırıda altı sivilin ve üç Somali askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Somalili sağlık yetkilileri ayrıca saldırıda en az 20 kişinin yaralandığını açıkladı. Polisin açıklamasında saldırganların akıbeti hakkında bilgi yer almazken olay yerinden 84 sivilin kurtarıldığı belirtildi.

Somali Ulusal Haber Ajansı Twitter'da yaptığı paylaşımda "Güvenlik güçleri Mogadişu, Lido Beach'teki Pearl Beach Hotel'e düzenlenen terör saldırısından sorumlu olan Eş-Şebab militanlarını başarılı bir şekilde etkisiz hale getirdi" dedi. Yakındaki başka bir restoranda garson olan Hüseyin Muhammed saldırı başladığında bir patlama ve ardından silah sesleri duyduğunu söyledi. Muhammed "Tüm bölge güvenlik güçleri tarafından kordon altına alındı” dedi. El Kaide bağlantılı Eş-Şebab, saldırıyı yaptığı açıklamayla üstlenmişti.

asddasdasdas.jpg

Ülkenin geniş alanlarını kontrol altında tutan ve Somali'de şeriat kanunlarına dayalı bir yönetim kurma amacını güden Eş-Şebab geçen kasım ayında Mogadişu'da başka bir otele saldırarak dokuz kişiyi öldürmüştü. Örgüt geçen ay ise Mogadişu'nun 130 kilometre güneybatısında Afrika Birliği'ne bağlı Ugandalı barış gücü askerlerinin bulunduğu üsse saldırmış ve 54 Ugandalı askeri öldürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar