Somali'deki Eş-Şebab saldırısı: Ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı

Somali'deki Eş-Şebab saldırısı: Ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Somali'de selefi örgüt Eş Şebab'ın, Afrika Birliği barış gücü misyonu askerlerinin olduğu bir üsse düzenlediği saldrıda ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı. Eş Şebab 137 askeri öldürdüğünü iddia etmişti.

Artı Gerçek - El Kaide bağlantılı, selefi silahlı örgüt Eş Şebab'ın, Somali'de Afrika Birliği'nin konuşlandırdığı barış gücüne düzenlediği saldırıda ölen 54 Ugandalı askerin cesedine ulaşıldı. barış gücü misyonu (Afrika Birliği Geçiş Misyonu- ATMIS) kapsamında bulunan Ugandalı askerlerin başkent Mogadişu'nun 130 km güneybatısındaki Bulamarer'deki üssüne düzenlediği saldırıda ölen Eş Şebab 2006'dan bu yana ülkedeki hükümeti devirmek ve şeriata dayalı yönetim kurmak için silahlı saldırılar yapıyor. ATMIS, Somali federal hükümetine El Şebab ile olan mücadelesinde yardım ediyor.

GERİ ÇEKİLME EMRİ VEREN KOMUTANLAR ASKERİ MAHKEMEYE ÇIKACAK

Uganda Halk Savunma Kuvvetleri'nin cumartesi günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Mogadişu'nun yaklaşık 120 kilometre güneybatısındaki Buulo Mareer'deki ileri operasyon üssünün kontrolünü yeniden ele sağlandığı ve cesetlerin bu sırada bulunduğu" duyuruldu. Ölenler arasında askerlerin komutanı da bulunuyor.

Ugandalı askerlerin üssü geri almasının ardından, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, "26 Mayıs'taki saldırı sırasında askerlerine geri çekilme emri veren iki komutanın askeri mahkemeye çıkarılacağını" duyurdu. Museveni, "Hata, askerlere geri çekilme emri veren Binbaşı Oluka ve Binbaşı Obbo tarafından yapıldı. Tutuklandılar ve Askeri Mahkemede suçlamalarla karşı karşıya kalacaklar" dedi.

EŞ ŞEBAB 137 ASKERİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Çoğunlukla yaptığı saldırılardaki kayıp rakamlarını abartılı duyuran Eş Şebab üsteki 137 askeri öldürdüğünü öne sürmüştü. Aşağı Shabelle bölgesinden Reuters'e verdiği demeçte adını Abdullahi olarak veren Somalili bir yüzbaşı Eş Şebab'ın Somali ordusuna ait bitişikteki bir üssü de hedef aldığını söylemişti. Abdullahi "Bu, saatlerce şiddetli bir çatışmaya yol açtı. Eş Şebab dahil tüm gruplar ağır kayıplar verdi" demişti. Kasaba sakinleri de şiddetli patlamalar ve ağır silah sesleriyle uyandıklarını dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar