Eski cihatçı İdlib'de suşi restoranı açtı

Eski cihatçı İdlib'de suşi restoranı açtı
Yayınlanma:
A+ A-
2015'te 'cihat için' Suriye'ye giden Dağıstanlı İslam Şahbanov, cihatçılıktan sonra suşi restoranı açarak girişimci oldu. İdlib'de yaklaşık 12 müdavimi bulunduğunu söyleyen Şahbanov, suşi malzemelerini Türkiye'den ithal ettiğini söyledi.

Artı Gerçek - Rusya'ya bağlı özerk cumhuriyetlerden biri olan Dağıstan doğumlu İslam Şahbanov 2015'de 'cihat için' gittiği Suriye'nin İdlib kentinde suşi restoranı açtı. 37 yaşındaki Şahbanov, Pakistan, Afganistan, Endonezya ve Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede yaşadığını ve seyahatleri sırasında Japon mutfağını tattıktan sonra "Suşi İdlib"i açmak için ilham aldığını söyledi.

BEŞ YIL ÖNCE CİHATÇI ŞİMDİ İSE 'SUŞİCİ'

Şahbanov, yaklaşık beş yıl öncesine kadar cihatçı gruplar ve Türkiye destekli Feylak el Şam (Şam Lejyonu) grubuyla birlikte savaştığını dile getirdi. O dönemde, Halep, İdlib ve Lazkiye'de varlık gösteren Feylak el Şam, 2014'te 19 farklı İslamcı grubun koalisyonuyla kurulmuş ve Esad güçlerine karşı savaşmıştı. Ülkenin büyük bölümünde Esad yönetiminin kontrolü ele geçirmesinin ardından 'işsiz' kalan İslam Şahbanov, AFP'ye verdiği röportajda, "Sonunda bu suşi restoranını açtım" dedi.

RESTORANI İÇİN GEREKLİ MALZEMELERİ TÜRKİYE'DEN GETİRİYOR

Maraş depremlerinden ağır biçimde etkilenen bölgelerden biri olan İdlib'de pek çok kişi insani yardıma muhtaçken, İslam Şahbanov açtığı restoranın 'bir ilk' olduğunu dile getirdi. Cihatçı grupların kontrolündeki İdlib, yarısı 12 yıllık savaş nedeniyle yerinden edilmiş kişiler olmak üzere yaklaşık üç milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Suriye ordusunun kuşatması altındaki İdlib'de malzeme bulmakta zorlanan eski cihatçı yeni girişimci Şahbanov, restoranını işletmek için gerekli olan malzemeleri Türkiye'den ithal ettiğini belirtti.

'İLK BAŞTA MÜŞTERİ BULMAKTA ZORLANDIM'

Şahbanov'un tedarik ettiği ürünler arasında zencefil turşusu, soya sosu, karides ve yengeç de bulunuyor. Restoranını eski cihatçılarla birlikte işleten Dağıstanlı cihatçı, Japon mutfağı Müslüman mahallesinde 'tuhaf' karşılandığı için ilk başta müşteri bulmakta zorlandığını dile getirdi.

Şahbanov, şu anda yaklaşık bir düzine müdavimi olduğunu ancak menüye kızarmış yemekler ekleyerek daha fazla müşteri çekmeyi umduğunu söyledi. Suriyeli bir kadınla evli olan ve iki küçük kızı bulunan Şahbanov sadece bir restoran açtığını ancak cihadı bırakmadığını savundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar