Eski Twitter çalışanına Suudi Arabistan'a casusluktan hapis

Eski Twitter çalışanına Suudi Arabistan'a casusluktan hapis
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de temmuz ayında eski bir Twitter çalışanı hakkında Suudi Arabistan'a casusluk yaptığı iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Ahmad Abouammo, Suudi muhaliflerin hassas bilgilerini Suudi yetkililerle paylaştığı gerekçesiyle üç buçuk yıl hapis yatacak.

Artı Gerçek - Sosyal medya platformu Twitter'ın eski çalışanı Ahmad Abouammo, hakkında Suudi muhaliflerin kişisel bilgilerini Suudi Arabistan yönetimine sızdırdığı iddiasıyla ABD'de açılan davada üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eski Twitter çalışanı, Riyad yönetimi için "casusluk yapmak ve muhalifleri hapis ve işkenceye maruz bırakmakla" suçlanıyordu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın oğlu Bedr El Asakir tarafından "köstebek" olarak işe alındığı yönündeki iddialardan yargılanarak ceza alan Abouammo'nun avukatları, sanığın sağlık durumunu ve aile problemlerini göz önüne alarak ev hapsi talebinde bulunmuştu.

PEK ÇOK MUHALİFİN KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALMASINA SEBEP OLDU

Talebi reddeden Bölge Mahkemesi, soruşturma sonucunda, Ahmad Abouammo'nun Suudi yetkililerden, 42 bin dolarlık bir saat ve toplam 200 bin dolar para aldığını tespit etti.

Savcılık, Abouammo'nun Twitter'da çalıştığı 2013-2015 yılları arasında Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki ünlü kişiler ve gazeticilerle Twitter'daki pozisyonunu kullanarak ilişki kurduğunu ve Twitter'ın sistemlerinden edindiği hassas bilgileri Suudi yetkililere aktardığını söyledi.

Bunun sonucunda Suudi Arabistan hükümetine muhalif pek çok ismin işkence ve kötü muameleye maruz kalmasına yol açtığı belirtildi.

'MAJESTELERİNİN EKİBİYLE BİRLİKTE ÇALIŞIYORUM'

Savcılar, daha önce de jüri üyelerine Abouammo'nun küresel medya ekibine gönderdiği 2015 tarihli bir e-postayı delil olarak göstermişti. Burada Abouammo'nun "Veliaht Prens Selman bin Abdülaziz El Suud'un ekibiyle güçlü bir ilişki kurdum. Şu anda Twitter'da resmi bir duyuru için majestelerinin ekibiyle birlikte çalışıyorum" dediğini aktarmıştı.

Daha önce eski bir Twitter çalışanı olan Ali Alzabarah da Suudi Arabistan adına casusluk yapmakla suçlanmış ancak dava sürerken ABD'den kaçmıştı. Savcılık, Alzabarah için verilen cezaların yanında Abouammo'nun cezasının hafif kaldığını belirtti.

20 yıldır ABD'de yaşayan ve 2015 yılında Twitter'dan ayrıldıktan sonra Amazon'da çalışmaya başlayan Abouammo, daha önce kefaletle serbest bırakılmıştı.

Abouammo için 20 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar