FBI Başkanı Wray'den 'ABD'de olası bir koordineli saldırı' açıklaması

FBI Başkanı Wray'den 'ABD'de olası bir koordineli saldırı' açıklaması
FBI Başkanı Wray, kurum için daha yüksek bütçe talep ettiği oturumda, Rusya'daki IŞİD saldırısının bir benzerinin ABD'de de düzenlenebileceğini ileri sürdü: "IŞİD saldırısına benzer koordineli bir saldırı potansiyeli artan endişe kaynağı."

Artı Gerçek - ABD Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Başkanı Christopher Wray, Temsilciler Meclisi'nde katıldığı oturumda, geçen ay Rusya'da bir konser salonunda en az 144 kişinin ölümüne neden olan organize saldırının bir benzerinin ABD'de de yaşanması ihtimalinden endişe duyduğunu belirtti.

Wray, Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu’nun bütçe konulu oturumunda, "Yasa uygulama alanındaki kariyerime dönüp baktığımda, kamu güvenliğimize ve ulusal güvenliğimize yönelik bu kadar çok tehdidin aynı anda bu kadar arttığı bir zamanı düşünmekte zorlanıyorum ama şu an için durum böyle” diye konuştu.

22 Mart'ta Moskova'da Crocus konser salonuna düzenlenen saldırıda en az 144 kişi ölmüştü. Bu, Rusya'da son 20 yılın en ölümcül saldırısı olarak kayıtlara geçmişti. Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

'GİDEREK ARTAN BİR ENDİŞE'

FBI Başkanı Wray de, kurumun bütçe talebine ilişkin oturumda, Rusya'daki konser katliamının ardından daha koordineli bir saldırı yapılmasından kaygılı olduklarını söyledi. Wray, komisyon oturumunda, "Birkaç hafta önce Rusya’daki konser salonunda gördüğümüz IŞİD saldırısına benzer şekilde burada, anavatanda koordineli bir saldırı potansiyeli giderek artan bir endişe kaynağı" ifadelerini kullandı.

Wray ayrıca Kongre üyelerine, bu ay süresi sona erecek olan ve kısa adıyla FISA olarak bilinen gözetleme programını yenilemeleri için çağrı da yaptı ve bunun ABD'nin rakiplerine karşı vazgeçilmez bir araç olduğu mesajını verdi.

Devletin elektronik izleme faaliyetlerini düzenleyen Yabancı İstihbarat İzleme Yasası’nın (FISA) revizyonu, her iki parti üyelerinin, hükümetin gözetim yetkilerini kısıtlamada yeterince ileri gitmediğine dair endişeleri nedeniyle Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nin gündemine getirilemedi.

Wray, Kongre üyelerine, "Bu, ulusumuzun güvenliğini sağlamak açısından kritik bir öneme sahip ve kritik bir dönemdeyiz" dedi. (VOA Türkçe)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar