Filistin eylemini yasaklamayan İngiliz polisi, İçişleri Bakanı'nı kızdırdı

Filistin eylemini yasaklamayan İngiliz polisi, İçişleri Bakanı'nı kızdırdı
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de İçişleri Bakanı Suella Braverman, cumartesi günü Londra'da 1. Dünya Savaşı gazilerinin anılacağı gösterilerle eş zamanlı düzenlenecek Filistin eylemlerini yasaklamayan polisi eleştirdi. Bakanın polisi taraf tutmakla suçlaması tepki çekti.

Artı Gerçek - İngiltere'de bu cumartesi günü Filistinliler ile dayanışma için düzenlenecek gösteri, İçişleri Bakanı Suella Braverman ile bizzat kendisinin sorumlu olduğu polis arasında bir krize dönüştü. İktidardaki Muhafazakâr Parti'nin sağ kanadında yer alan Braverman, cumartesi günü planlanan 'Özgür Filistin' eyleminin 1. Dünya Savaşı gazilerinin anıldığı 'Gelincik Günü'ne denk gelmesi nedeniyle yasaklanması gerektiğini ama polisin "sol davalar" için yapılan eylemlere karşı daha yumuşak davrandığını ileri sürdü.

Muhafazakâr The Times gazetesi için bir makale kaleme alan Braverman, Kuzey İrlanda ile de bir benzetme yaparak şu ifadeleri kullandı: "Bu yürüyüşlerin Gazze için bir yardım çığlığı olduğundan emin değilim. Bunlar, belirli grupların, özellikle de İslamcıların, üstünlük gösterisi - daha çok Kuzey İrlanda'da gördüğümüz türden."

'POLİSİN TARAF TUTTUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR' İDDİASI

"Ne yazık ki, üst düzey polis yetkililerinin protestocular konusunda taraf tuttuğuna dair bir algı var" iddiasında bulunan İngiltere İçişleri Bakanı, Covid-19 pandemisi sırasında sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı eylem yapanlar ile Siyahların Hayatı Değerlidir eylemlerinde sokağa çıkan ırkçılık karşıtlarına farklı davranıldığını savundu.

Braverman, İsrail'in Gazze'deki ayrım gözetmeyen bombardımanına karşı 7 Ekim'den beri Londra'da her cumartesi günü düzenlenen gösterileri daha önce de "nefret yürüyüşü" olarak nitelemiş, Yahudi toplumunu tehdit eden "güruhların" sokağa indiğini öne sürmüştü.

EMNİYET MÜDÜRÜ YASAKLAMAYI REDDETTİ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da, 1. Dünya Savaşı gazilerini anma gününde Londra'da Filistin eylemleri yapılmasını "saygısızlık" olarak niteleyip, eylemcilerden olası güvenlik sorunlarını da gözeterek bu hafta sonu sokağa inmemelerini istemişti. Sunak, bununla birlikte "İngiltere'nin iki dünya savaşı sırasında uğruna mücadele ettiği ilkelere bağlı kalması gerektiğini" ve "buna, aynı görüşte olunmasa bile özgürce protesto edebilme ile ifade özgürlüğü haklarının dahil olduğunu" söylemişti.

Organizatörler ise Kral Charles, siyasi liderler ve askerlerin gazileri anma törenine katılacağı pazar günü eylem yapılmayacağını vurgulamıştı. Londra Emniyet Mark Rowley de, Filistin eylemini güvenlik açısından yasaklamalarını gerektirecek bir istihbarat almadıklarını açıklamıştı.

'RISHI SUNAK'IN HABERİ YOKTU'

Braverman'ın gelinen noktada The Times gazetesine bir makale yazarak kendi yetki alanındaki polisi suçlaması, insan hakları örgütlerinin yanı sıra kendi partisi ve muhalefetteki İşçi Partisi'nde de tepki çekti. İngiltere İçişleri Bakanı'nın makale için Başbakanlık ofisinden izin almadığı açıklanırken, İşçi Partisi lideri Keir Starmer da Başbakan Sunak'ı kendi bakanını dizginleyemeyecek kadar zayıf olmakla suçladı. Reuters'ın haberine göre, iktidar partisinin sağ kanadından bile Braverman'a Kuzey İrlanda benzetmesi yüzünden tepki geldi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar