Finlandiya Başbakanı Marin: Tüm gözler Macaristan ve Türkiye'nin üzerinde

Finlandiya Başbakanı Marin: Tüm gözler Macaristan ve Türkiye'nin üzerinde
Yayınlanma:
A+ A-
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Macaristan ve Türkiye'yi ülkesinin ve İsveç'in NATO üyeliği talebini hızlıca onaylaması konusunda uyardı. Marin "Tüm gözler Macaristan ve Türkiye'nin üzerinde" ifadesini kullandı.

Artı Gerçek- Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı askeri operasyonun ardından ABD öncülüğündeki politik ve askeri ittifak NATO'ya (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) katılmak için hızlı başvuru yapan Finlandiya ve İsveç'in başbakanlarından Türkiye hakkında yeni açıklamalar geldi.

NATO üyesi 30 ülkeden 28'i iki ülkenin başvurusuna onaylamış, Macaristan ve bu iki ülkenin "terörizme" destek verdiğini savunan Türkiye ise henüz son onayı vermemişti.

İskandinav ülkeleri liderleri ile yaptığı basın toplantısında konuşan Finlandiya Başbakanı "Tüm gözler şu anda Türkiye ve Macaristan'ın üzerinde. Bu iki ülkenin başvurularımızı onaylamasını bekliyoruz. Bunun tercihen bir an önce gerçekleşmesinin önemli olacağını düşünüyorum" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI: ANKARA ZİYARETİ KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise Türkiye ile Ankara ziyareti konusunda anlaşıldığını duyurdu.

"Ankara ziyareti konusunda İsveç ve Türkiye arasında anlaşmaya varıldı" diyen Kristersson, ziyaretin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin açıklamanın daha sonra yapılacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bu hafta Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesinde Finlandiya ve İsveç liderleriyle telefon görüşmeleri yaptı.

Stoltenberg, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sanna Marin ve Ulf Kristersson ile "kritik bir zamanda" telefon görüşmeleri yaptığını duyurdu. İki ülkenin NATO'ya davet edilen ülkeler olduğunu hatırlatan Stoltenberg, üyelik başvurularının ve NATO'ya davet edilmelerinin, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı olduğuna kanıt teşkil ettiğini vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 4 Kasım'da İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek.

Erdoğan, İsveç'in yeni Başbakanı Ulf Kristersson'u da 8 Kasım'da Ankara'da kabul edecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar