Finlandiya parlamentosu NATO katılım anlaşmasını onayladı

Finlandiya parlamentosu NATO katılım anlaşmasını onayladı
Finlandiya parlamentosu, ülkenin NATO'nun bir üyesi olmasına izin veren katılım anlaşmasını kabul etti. Oylamada Sol İttifak temsilcileri karşı oy kullandı.

Artı Gerçek - Finlandiya parlamentosu, ülkenin NATO'nun bir üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti. Finlandiya haber ajansı YLE'nin bildirdiğine göre, parlamento, Finlandiya'nın NATO üyeliğini 184'e karşı 7 oyla onayladı. Yedi vekil karşı oy bir vekil de çekimser oy kullandı.

SOL İTTİFAK KARŞI OY KULLANDI

Sol İttifak'ın 6 temsilcisi ve "Güç Halka Aittir Partisi"nden Ano Turtiainen, NATO üyeliğine karşı oy kullandı. Sol İttifak milletvekili Markus Mustajarvi, daha önceki açıklamasında anlaşmanın, nükleer silahların Finlandiya'ya konuşlandırılmayacağı konusunda bir garanti içermediği eleştirisinde bulundu. İttifak'tan bir başka milletvekili Johannes Yrttiaho da "Finlandiya, eylemlerinin nükleer güçler arasındaki tansiyonu artırmaktan ziyade yatıştıracağı bir yol izlemelidir" uyarısında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ise milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada bu eleştirilere "Katılım kararı ve ilgili yasal düzenlemeler Finlandiya'nın nükleer silahlar konusundaki tutumunu değiştirmeyecektir" yanıtını verdi.

TEK BAŞINA ÜYELİĞİN YOLU AÇILDI

Katılım anlaşmasının mecliste onaylanması, Finlandiya'nın 2 Nisan'daki genel seçimler öncesinde, yeni hükümet kurulmadan da NATO üyeliği için harekete geçebilmesi anlamına geliyor. Finlandiya'nın NATO üyeliği, Türkiye ve Macaristan'ın onaylaması durumunda gerçekleşecek. Halihazırda 28 NATO ülkesi, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini kabul etti. Yasa tasarısının kabulü Finlandiya'nın İsveç'ten önce NATO üyeliğine kabul edilmesinin yolunu açıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan terörizmele mücadele konusundaki uygulamalarını yeterli bulmadığı İsveç'ten ayrı olarak Finlandiya'nın NATO üyeliğine katılma talebini onaylayabileceklerini açıklamıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg geçen hafta her iki İskandinav ülkesini de temmuz ayında yapılması planlanan NATO zirvesine kadar üye olarak almayı hedeflediğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar