Fransa-Fas maçı sonrası Avrupa'da ortalık karıştı: 14 yaşındaki çocuk öldü

Fransa-Fas maçı sonrası Avrupa'da ortalık karıştı: 14 yaşındaki çocuk öldü
Dünya Kupası yarı finalinde Fransa'nın Fas'ı yenmesinin ardından Fransa'da yapılan kutlamalar ve karşı gösteriler sırasında 14 yaşındaki bir çocuk bir otomobilin altında kalarak öldü. Fransa ve Belçika'da yaşanan olaylarda yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek- 2022 Dünya Kupası yarı finalinde Fransa'nın Fas'ı 2-0'lık skorla yenmesinin ardından Fransa ve Belçika'da olaylar çıktı.

Fransa'nın Montpellier kentinde kutlamaların yanı sıra yüzlerce Faslı taraftar eski sömürgecisi tarafından aldıkları mağlubiyete havai fişek yakarak sokakları doldurarak tepki gösterdi.

Gruplar arasında zaman zaman kavgalar yaşanırken polis gruplara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Karşılaşmadan yaklaşık yarım saat sonra ise Fransa bayrağı taşıyan bir otomobilin etrafını çeviren kişiler bayrağı çekerek almaya çalıştı.

Aracın sürücüsü aniden U dönüşü yaparak gruptaki iki gence çarptı. Otomobilin ezdiği 14 yaşındaki çocuğun hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Sürücünün aracını bırakarak kaçtığı açıklanırken konuyla ilgili polis soruşturması başlatıldı.

FRANSA GENELİNDE 167 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransa genelindeki diğer kutlamalarda ciddi bir çatışma olmadığı belirtilirken Lyon kentinde polisin aşırı sağcı Fransız gençlere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği açıklandı.

On binlerce polisin maç sırasında ve sonrasında görevlendirildiği ülkede yaklaşık 170 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Bunlardan yaklaşık 40'ının yasak silahlar taşırken yakalanan aşırı sağcı gruplarla bağlantılı kişiler olduğu belirtildi.

BELÇİKA POLİSİ 100 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Belçika'nın başkenti Brüksel'de polis, Dünya Kupası yarı finalinde Fas'ın Fransa'ya yenilmesinin ardından yaklaşık 100 kişiyi gözaltına aldı.

Belçika polisinden yapılan açıklamada, çarşamba gecesi gözaltına alınan futbol taraftarları arasında kamu düzenini bozmak, iki polis aracına zarar vermek ve havai fişek benzeri piroteknik madde bulundurmakla suçlanan kişiler olduğu söylendi. Yerel haber ajansı Belga'nın bildirdiğine göre, Antwerp'te de çok sayıda kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar