Faslıların Dünya Kupası kutlamaları Belçika ve Hollanda’da kontrolden çıktı

Faslıların Dünya Kupası kutlamaları Belçika ve Hollanda’da kontrolden çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Fas milli takımının Dünya Kupası Çeyrek Finali'nde sürpriz biçimde Portekiz'i elemesini kutlamak için Belçika ve Hollanda'da sokaklara çıkan Faslı taraftarlarla polis arasında olaylar çıktı. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Artı Gerçek - Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası karşılaşmalarında Fas'ın Portekiz'i yenerek yarı finale yükselmesinin ardından, Faslı taraftarların Belçika ve Hollanda'da yaptığı kutlamalarda gerilim yaşandı. Amsterdam ve Lahey'de güvenlik güçlerinin aldığı geniş önlemlere rağmen çıkan olaylarda çok sayıda taraftar gözaltına alındı.

Fas'ın daha önce oynadığı Dünya Kupası grup elemeleri karşılaşmaları sonrasında yaşanan gerilim sebebiyle, Portekiz maçı öncesi her iki ülkede de güvenlik kuvvetleri geniş önlemler alınmış, birçok büyük kentte önemli alanlar "riskli bölge" ilan edilmişti.

ANVERS'TE POLİS GÖZYAŞARTICI GAZ KULLANDI

Fas milli takımının sürpriz biçimde Portekiz'i eleyerek yarı finale yükselmesinin ardından da, Brüksel'de yaşayan çok sayıda Faslı taraftar kent merkezine akın etti. Araç konvoyları oluşturarak eğlenen taraftarla polis arasında çıkan gerginlik bir süre sonra çatışmaya dönüştü. Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etmesi üzerine havai fişek, taş ve şişelerle karşılık veren taraftarlardan gözaltına alınanlar oldu.

Anvers'te ise taraftarların polise attığı havai fişekler sebebiyle bir güvenlik görevlisinin üç parmağını kaybetmesi, gerginliği tırmandırdı. Burada da göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla taraftarlara müdahale eden polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

HOLLANDA'DA 'OHAL' GİBİ ÖNLEMLER

Hollanda'da ise polis, Lahey ve Amsterdam'da göçmen mahallerinde adeta "olağanüstü hâl" ilan etti. Göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Lahey'in Schilderswijk mahallesinde çıkan olayların kontrol altına alınamaması üzerine, "Polisin talimatlarına uymayan veya kamu düzenini bozmak için sokağa çıkan herkesin gözaltına alınması" emri verildi.

Lahey'de, göçmenlerin yoğun olduğu Schilderswijk semtinde kutlamaların kontrolden çıkması üzerine, "Kamu düzenini bozmak amacıyla sokağa çıkan ya da polisin talimatlarına uymayan herkesin gözaltına alınması" emri verildi. Amsterdam'daki Osdorp mahallesinde de benzer bir emir verildi. Bunun üzerine çok sayıda kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar