Fransa, Macron'un emeklilik inadına karşı isyanda: En az 1 milyon kişi sokağa çıktı

Fransa, Macron'un emeklilik inadına karşı isyanda: En az 1 milyon kişi sokağa çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da Macron'un Ulusal Meclis çoğunluğu olmadan kabul edilen emeklilik 'reformunu' savunmasının ardından tansiyon yeniden yükseldi. Birçok şehirde barikatlar kuruldu. Bordeaux'da belediye binası ateşe verildi. Olaylarda en az 172 kişi gözaltına alındı

Artı Gerçek - Fransa'da emeklilik yaşını kademeli 62'den 64'e yükseltmeyi ve emekli olmak için gerekli prim gün sayısını artırmayı öngören reforma karşı öfke büyüyor. 1 milyon kişi dün sokağa inerken, Bordeaux kentinde belediye binası ateşe verildi.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne'un Ulusal Meclis'te çoğunluğu bulunmamasına rağmen yasayı geçirmesinden ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da düzenlemeyi savunan açıklamalarından sonra ülkede yeniden yükselen tansiyon, dün gece sokaklarda kendini gösterdi.

fransa1.jpg

Gösterilerde en az 172 kişi gözaltına alınırken, Paris, Dijon, Rennes ve Rouen başta olmak üzere pek çok kentte polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Paris sokaklarında grevler sebebiyle yığılan çöpler ve çöp bidonları yakılarak barikatlar kuruldu. Ülkenin güneybatısındaki Bordeaux kentinde de belediye binası ateşe verildi.

129108956-b77b0e44fa3fbe9eeea591fe9a1ef4c34909d5c70-193-5500-30961000x563-jpg.webp
Grevdeki itfaiyeciler Paris'teki bir binanın çatısında meşale yakarak eylemcilere destek verdi

Grevler nedeniyle ülkede ulaşım durdu, okullar kapandı, sokaklarda çöp yığınları oluştu ve sanayi tesislerine elektrik arzı düşürüldü. Eylemciler, hükümetten, mecliste oylama yapılmadan kabul edilen yasanın geri çekilmesini talep ediyor.

SENDİKALARDAN 'DEVAM' KARARI

Ülkenin önde gelen işçi ve öğrenci sendikaları, yaptıkları ortak açıklamada, reforma karşı hafta sonu ve 28 Mart Salı günü gösteriler düzenleme ve salı günü greve gitme çağrısında bulundu.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yerel basına yaptığı açıklamada, gösterilerde en az 172 kişinin gözaltına alındığını, 149 polis ve jandarmanın yaralandığını belirtti. Darmanin, ülke genelinde 140 yangın söndürüldüğünü ve Paris'te 50 yangının sürdüğünü kaydetti.

OYLAMA YAPMADAN YASAYI GEÇİREN BORNE: ŞİDDET OLAYLARI KABUL EDİLEMEZ

Ulusal Meclis'te geçen hafta yaptığı konuşmayla anayasanın 49'uncu maddesine dayanarak oylama yapılmadan emeklilik reformunun geçirileceğini duyuran Başbakan Elisabeth Borne, Twitter'dan yaptığı açıklamada, gösterilerde meydana gelen şiddet ve tahribatın "kabul edilemez" olduğunu savundu. Bourne, "Protesto etme ve tepki göstermenin bir hak olduğunu" söyledi.

GÖSTERİLERE EN AZ 1 MİLYON KİŞİ KATILDI

Sendikalara göreülkedeki gösterilere 3 milyon 500 bin kişi katılırken, İçişleri Bakanlığı'na göre bu sayı 1 milyon 89 bin kişi oldu. Eylemler hâlen devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar