Fransa 'tek adam' rolüne soyunan Macron'a karşı ayakta: Grevler bugün de devam edecek

Fransa 'tek adam' rolüne soyunan Macron'a karşı ayakta: Grevler bugün de devam edecek
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da emeklilik yaşını zorla yükselten Cumhurbaşkanı Macron'a karşı öfke büyüyor. Gece boyunca süren çatışmaların ardından, günün erken saatlerinde yollar ve otogarlar trafiğe kapatıldı. Grevler bugün de devam edecek.

Artı Gerçek - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Ulusal Meclis'te oylama yapılmaksızın kabul ettirdiği emeklilik yasasının yıl sonunda yürürlüğe girmesini umduğunu söylemesiyle ülkede gerilim bir kez daha yükseldi. Macron'un, emeklilik yaşını 62'den 64'e yükselten yasanın 'gerekli' olduğunu öne sürmesi sonrasında bugün binlerce kişi yine sokaklarda.

Fransa'nın çeşitli kentlerinde dün gece yaşanan şiddetli çatışmaların ardından bugün de grevler nedeniyle ülkede ulaşım durdu, okullar kapandı, sokaklarda çöp yığınları oluştu ve sanayi tesislerine elektrik arzı düşürüldü.

gece.jpg

ÇATIŞMALAR GECE BOYU SÜRDÜ, BUGÜN KİTLESEL EYLEM BEKLENİYOR

Yerel basındaki haberlere göre, Macron'un 'emeklilik reformu' diye sunduğu hak kaybını protesto etmek için bugün dokuzuncu kez greve giden sendikaların çağrısıyla, protestocular sabah erken saatlerinde Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse yakınlarındaki bir otoyolu ve batıdaki Rennes kentinde bir otogarı kapattı. Günün ilerleyen saatlerinde ülke genelinde binlerce kişinin katılımıyla mitingler düzenlenmesi bekleniyor.

SENDİKALARDAN 'DEVAM' MESAJI

Fransa'nın en büyük ve köklü sendikalarından biri olan CGT'nin (Genel İşçi Konfederasyonu) lideri Philippe Martinez, Macron'un dünkü açıklamalarını hatırlatarak "Başkana verebileceğimiz en iyi yanıt, milyonlarca insanın grevde ve sokaklarda olduğudur" dedi. İşçi sendikaları, bugünkü gösterilerin Macron'un dünkü açıklamalarında emeklilik 'reformuna' karşı çıkanları küçümseyip "yalan söylemekle" itham etmesi sebebiyle öncekilerden daha büyük kalabalıkları çekmesini bekliyor. Fransa'nın en büyük sendikası CFDT'nin başkanı Laurent Berger de BFM TV'ye açıklamasında, hükümetin emeklilik yasasını geri çekmesi gerektiğini söyledi.

ÇALIŞMA BAKANI TOPU PATRONLARA ATTI

Çalışma Bakanı Olivier Dussopt, hükümetin gerilimleri inkar etmediğini ancak yoluna devam etmek istediğini söyledi. Dussopt, "Emeklilik yaşı konusunda sürüp giden bir anlaşmazlık var. Öte yandan şirketlerin kârlarını işçilerle nasıl paylaşacakları da dahil olmak üzere müzakerelerin yeniden başlamasının önünü açacak pek çok konu var" dedi.

Emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkaran ve emekli olmak için doldurulması gereken prim gününü artıran yasaya karşı protestolar, hükümetin tasarıyı mecliste çoğunluk olmamasına rağmen Anayasa'nın 49'uncu maddesine dayanarak geçirmesi üzerine şiddetlendi. Yedi gecedir başkent Paris'te ve diğer şehirlerde çöp bidonlarının ateşe verildiği sokaklarda, polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar