Fransa'da emeklilik reformunun kabulüyle eylemler patlak verdi

Fransa'da emeklilik reformunun kabulüyle eylemler patlak verdi
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da Macron hükümetinin tartışmalı "emeklilik reformunun" nihai kabulünden sonra sokaklar karıştı. Ülkede binlerce kişi emeklilik reformunu protesto etti. Paris'te en az 142 kişi gözaltına alınırken perşembe günü için genel grev kararı alındı.

Artı Gerçek - Fransa'da emeklilik reformunun nihai kabulüyle ülkenin farklı noktalarında gösteriler meydana geldi. Reforma karşı çıkan binlerce kişi başkent Paris yanı sıra ülke genelinde Bordeaux, Rennes, Strasbourg, Lille, Toulouse, Limoges, Saint-Étienne, Brest, Lyon, Rouen, Nancy'nin aralarında olduğu onlarca şehirde yürüyüş yaptı.

PARİS'TE EN AZ 142 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Temizlik işçilerinin grevi nedeniyle yaklaşık iki haftadır başkentin sokaklarına yığılan çöp bidonlarını deviren göstericiler çöpleri ateşe verdi. Strasbourg'da da benzer şekilde çöpler ateşe verildi. Fransız basınındaki habere göre, Paris'te en az 142 gösterici gözaltına alınırken polis eylemcilere cop ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Paris'te eylemciler billboardları kırarken Abbeville'de eylemciler belediye binasını işgal etti. Paris'te polisin eylemcilere coplu sert müdahalesi de çevredekiler tarafından görüntülendi.

Muhalefetin emeklilik reformuna ilişkin hükümete karşı meclise sunduğu iki gensoru önergesinin de reddedilmesiyle, reform nihai olarak kabul edilmişti. Düzenleme emeklilik yaşının 62'den 64'e çıkarılmasını içeriyor. Muhalifleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un gensoru önergelerini tetikleyen emeklilik yasasıyla ilgili Ulusal Meclis oylamasını baypas etme kararının, Macron'un reformist gündemini şimdiden baltaladığını ve liderliğini zayıflattığını gösterdiğini söylüyor.

sadsad.jpg
Bourdeaux'da polis eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti (Reuters)

MACRON ULUSA SESLENECEK, SENDİKALARDAN YENİ GREV KARARI

Fransız medyasının duyurduğuna göre, Cumhurbaşkanı Macron, hükümetinin gensoru önergelerinden kurtulmasının ardından çarşamba günü ulusa seslenecek. Ülke genelinde ise dokuzuncu grev ve eylem günü ilan edildi. Ülkenin en büyük işçi sendikası CGT (Genel Emek Konfederasyonu) gensoru oylamalarının oylamalarından sonra "İşçilerin mobilizasyonunu hiçbir şey baltalayamaz" diyerek işçileri endüstriyel eylemi hızlandırmaya ve " yükselen grevlere ve gösterilere kitlesel olarak katılmaya" çağırdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar