Fransa, Suriye'deki Roj kampında bulunan 47 vatandaşını geri aldı

Fransa, Suriye'deki Roj kampında bulunan 47 vatandaşını geri aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa, IŞİD'in yenilgisinin ardından YPG'nin kontrolündeki Roj kampında tutulan 47 vatandaşını daha geri aldı. 15 kadın ve 32 çocuktan oluşan kafilede bulunan kadınlardan sekizi tutuklanırken yedisi de gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Fransa Savunma Bakanlığı ve Anti-terör Dairesi, Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD üyelerinin ailelerinin tutulduğu kamptan 47 Fransız vatandaşının iadesine onay verildiğini duyurdu. Aralarında 15 kadın ve 32 çocuğun bulunduğu Fransız vatandaşlarının YPG'nin kontrolündeki Roj kampından ülkeye geri getirildiği belirtilirken, kararın Birleşmiş Milletler'in Fransa'yı 'savaştan etkilenen vatandaşlarını korumamakla' suçlamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN YPG'YE TEŞEKKÜR

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iade edilen çocukların ilgili servislerde psikolojik ve sosyal yardım aldığı belirtilirken, hakkında tutuklama kararı bulunan 19 ila 56 yaşındaki 15 kadından yedisinin adli makamlara teslim edildiği ve sekizinin gözaltına alındığı duyuruldu. Açıklamada, bölgede yapılan 'geri dönüş' operasyonunu mümkün kılan YPG'ye teşekkür edilmesi de dikkat çekti. IŞİD'in yenilgisinin ardından bölgede kurulan kamplardaki vatandaşlarına 'sahip çıkmamakla' suçlanan Fransa, son operasyonla beraber üçüncü kez benzer bir karara imza atmış oldu. Fransız hükümeti daha önce geçen temmuz ayında 35 çocuk ve 16 kadının, ekim ayında ise 40 çocuk ve 15 kadının iadesini kabul etmişti.

AİHM, FRANSA'YI MAHKUM ETMİŞTİ

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi'nin uzun zamandır eleştirilerine maruz kalan Fransa, 2022'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından, 'kadın ve çocukların geri dönüşü için yeterli iradeyi göstermediği' gerekçesiyle mahkum edilmişti. Save The Children (Çocukları Kurtarın) adlı sivil toplum kuruluşunun yayınladığı bir rapora göre, Suriye'de bulunan benzer kamplardan 2019'dan bu yana toplam 1464 çocuk ülkelerine iade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar