Fransa'dan tahıl koridoruna alternatif girişim: Karadan yürütelim

Fransa'dan tahıl koridoruna alternatif girişim: Karadan yürütelim
Fransa Tarım Bakanı Marc Fesneau, Rusya'nın Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasından çekilmesinden sonra Ukrayna'dan gıda ihracatının kara yoluyla yapılmasını önerdi: "Özellikle de Romanya ve Polonya üzerinden kara rotalarına bakıyoruz."

Artı Gerçek - Rusya'nın Türkiye ile Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda varılan tahıl koridoru anlaşmasını askıya alması sonrası Fransa hükümeti yeni bir öneri ortaya attı. Fransa Tarım Bakanı Marc Fesneau, Ukrayna tahılının Karadeniz yerine Polonya veya Romanya üzerinden kara yoluyla ihraç edilmesi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

RMC Radyosu'na konuşan Fransız bakan, "Eğer [gıda ürünleri] Karadeniz'den geçemezse, bunun yerine kara yolu rotalarından geçip geçemeyeceğini inceliyoruz. Özellikle de Romanya ve Polonya üzerinden kara rotalarına bakıyoruz" dedi. Fesneau, "Bizi Vladimir Putin'in eline düşürmeyen, iyi niyetine veya bu vakadaki gibi kötü niyetine bağlı kılmayan bir sistem üzerinde çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

RUSYA'NIN GEREKÇESİ NE?

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın cumartesi günü Kırım'ın Sivastopol Limanı'nda bulunan sivil gemiler ile tahıl koridorunun güvenliğinden de sorumlu olan Karadeniz Filosu'ndan bazı askeri gemileri insansız hava araçlarıyla vurduğunu duyurmuştu. Moskova, İngiltere'nin de yardımcı olduğunu savunduğu saldırıları 'terörizm' olarak adlandırıp tahıl koridoru anlaşmasını askıya almıştı. Askıya alma kararının gerekçesi olarak, "sivil gemilerin güvenliğinin sağlanamamasını" göstermişti.

UKRAYNA: TÜRKİYE VE BM DENETLEDİ, 12 GEMİ YOLDA

Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Ukrayna'nın ise Rusya'nın kararına rağmen gemilerin hareket edebilmesi için bir transit plan üzerinde anlaştığı belirtilmişti. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov da, bugün 12 geminin Karadeniz Tahıl Girişimi adı verilen anlaşma çerçevesinde Ukrayna limanlarından hareket ettiğini duyurdu. Kubrakov, gemilerin Birlemiş Milletler ile Türkiye heyetleri tarafından denetlendiğini, Rus heyetine de bu konuda bilgi verildiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar