G20 zirvesi sürerken Rusya, Ukrayna'yı füzelerle vurdu

G20 zirvesi sürerken Rusya, Ukrayna'yı füzelerle vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna-Rusya savaşının ana gündem halinde geldiği G20 zirvesi devam ederken Rusya'nın Ukrayna'ya akşam saatlerinde füze saldırıları yaptığı haberi geldi. Ukraynalı yetkililer Lviv ve başkent Kiev dahil çok sayıda kentte füze saldırıları olduğunu duyurdu

Artı Gerçek- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Endonezya'daki G20 liderler zirvesinden ayrılmasından hemen sonra Moskova yönetimi, Ukrayna'ya yönelik ülke genelini kapsayan yeni füze saldırıları yaptı.

G20 liderlerinin sonuç bildirgesi taslağında Ukrayna'daki savaşı "çoğu ülke" kınamıştı.

Başkent Kiev'in yanı sıra Zaporijya, Lviv, Harkov, Mikolayiv, Jitomir ve Çernihiv kentlerine yönelik saldırılar olduğu ve patlamaların yaşandığı bilgisi geliyor.

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, başkente füze saldırıları düzenlendiğini belirterek, Peçersk semtinde üç konutun isabet aldığını, hava savunma sistemlerinin birkaç füzeyi düşürdüğünü söyledi.

Kliçko, füzelerin isabet ettiği konutlarda yangın çıktığını, bölgeye itfaiye, sağlık, kurtarma ekiplerinin gönderildiğini de açıkladı.

Mikolayiv Belediye Başkanı Vitaliy Kimm Rus füzelerinin üç dalga halinde geldiğini söylerken, Çernihv Belediye Başkanı Vyacheslav Chaus füze saldırılarının sürdüğünü duyurarak vatandaşların sığınaklara gitmesini istedi.

YERMAK: RUSYA, ZELENSKİY'NİN KONUŞMASINA FÜZE SALDIRISIYLA KARŞILIK VERİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin ofisinden de Kiev'de isabet alan bir apartmandan alevlerin çıktığı bir fotoğraf paylaşıldı.

Ukrayna Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Andriy Yermak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Rusya, Zelesnkiy'nin G20'de yaptığı güçlü konuşmaya yeni bir füze saldırısıyla karşılık veriyor. Kimse Kremlin'in gerçekten barış istediğini düşünüyor mu? Kremlin itaat istiyor. Ancak gün sonunda teröristler her zaman kaybeder" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar