Gazze'de binlerce kişi BM depolarına 'zorla' girdi: 'Un ve hijyen malzemesi aldılar'

Gazze'de binlerce kişi BM depolarına 'zorla' girdi: 'Un ve hijyen malzemesi aldılar'
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in ateşkes çağrılarını reddettiği ve cuma günü tüm iletişimi keserek operasyonlarını yoğunlaştırdığı Gazze'de, binlerce kişinin BM'nin insani yardım depolarına girdiği açıklandı. BM, "Sivil düzen çöküyor" uyarısı yaptı.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'deki Hamas saldırılarının ardından havadan aralıksız bombaladığı, kara operasyonlarını genişlettiği, sivillerin çıkışına izin vermediği ve insani yardımları da kısıtladığı Gazze'de, binlerce kişi Birleşmiş Milletler'in (BM) yardım malzemesi depolarına girdi. BM'den yapılan açıklamada, Filistinlilerin un ve hijyen malzemesi aldığı belirtilirken, sivil düzenin çökmeye başladığı uyarısı dikkat çekti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Gazze Şeridi'nin orta ve güney bölgelerinde binlerce kişinin, yardım malzemesi depoları ve dağıtım merkezlerine girdiği belirtildi. Açıklamada, Filistinlilerin un ve hijyen malzemesi gibi hayatta kalmak için temel ihtiyaçlarını aldığı aktarıldı. Bu depolardan birinin, Mısır üzerinden insani konvoylarla gönderilen malzemelerin UNRWA tarafından Deyr el Balah'ta tutulduğu yer olduğu da belirtildi.

UNRWA'nın Gazze Direktörü Thomas White, "Bu, Gazze'de üç haftadır devam eden savaşın ve sıkı ablukanın ardından sivil düzenin çökmeye başladığına dair endişe verici bir işaret. İnsanlar korkuyor, öfkeli ve çaresiz" çıkışı yaptı. White, İsrail'in cuma günü internet ve telefonu kesmesinin gerilimi ve korkuyu artırdığını belirterek, "Kendi başlarına kalmaktan korkuyorlar; Gazze içindeki aileleri ve dünyanın geri kalanı ile iletişimleri kesildi" dedi.

gazze-yardim.jpg

BM yetkilisi, Gazze'nin ağır saldırı altındaki kuzeyinden güneyine yaşanan göçün tüm alanlarda büyük bir yük oluşturduğunu, bazı evlerde ailelerin 50'ye yakın akrabalarını ağırlamaya çalıştığını söyledi. White, "Piyasadaki ürünler tükeniyor, Gazze'ye Mısır üzerinden kamyonlarla giren insani yardım yeterli değil. İnsanların, sadece hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu şeyler çok fazla; aldığımız yardım ise az ve tutarsız" ifadelerini kullandı. White, mevcut sistemin yavaş işleyen süreçler, çok sıkı denetimler ve yakıt yasağı nedeniyle başarısızlığa mahkum olduğunu belirtti.

İsrail hükümeti, 2.2 milyon kişinin yaşadığı Gazze'ye insani yardım girişini 7 Ekim'den beri iyice sınırlamış durumda. Bölgeye son üç haftada sadece 80 kamyon giriş yaptı. 28 Ekim cumartesi günü ise iletişimin kesilmiş olması nedeniyle hiç yardım gönderilemedi. UNRWA, Mısır üzerinden konvoy geçişi için koordinasyon kurması gereken birimlerle iletişim sağlayamadığını açıkladı. İsrail ise Gazze'deki Filistinlileri Hamas'ın saldırılarına karşı toplu olarak cezalandırdığı suçlamasını reddediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar