Yüzlerce İsrailli, Hamas'ın elindeki esirler için eylem yaptı

Yüzlerce İsrailli, Hamas'ın elindeki esirler için eylem yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in çeşitli kentlerinde, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde bulunan İsrailli esirlerin geri getirilmesi talebiyle gösteriler düzenlendi.

Artı Gerçek - Yüzlerce İsrailli Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Netanya, Herzliya ve Biru’s Sebi kentlerinde gösteri yaptı.

İsrail'in Yediot Aharonot gazetesinde yer alan habere göre, Hamas'ın elindeki esirlerin ailelerinin de katıldığı gösterilerde, rehinelerin geri getirilmesi talep edildi.

Gösterilerle eş zamanlı olarak Başbakan Benyamin Netanyahu da esirlerin ailelerinin temsilcileriyle görüştü.

Görüşme sonrası Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan, esirlerin ailelerinin temsilcilerine, çocuklarının geri gelmesi için hükümetin tüm imkanları seferber edeceği ve tüm çabasını sarf edeceği taahhüdünde bulundu. Gazze'deki İsrailli esirlerin geri dönmesinin savaşın hedeflerinden biri olduğuna işaret etti." ifadeleri kullanıldı.

Netanyahu, bu görüşmenin ardından yaptığı basın toplantısında "savaş suçu" ithamlarını reddetmiş ve İsrail askerlerinin savaş suçu işlediğini düşünüyorsanız, bu ikiyüzlülüktür" demişti.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 16 Ekim'de yaptığı açıklamada, aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 200 ile 250 arasında esirin ellerinde olduğunu bildirmişti.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, 26 Ekim'de yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ellerindeki 50 İsrailli esirin öldüğünü duyurmuştu.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ve Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, bu akşam yaptıkları açıklamalarda, ellerindeki esirleri bırakma karşılığında İsrail'in de hapishanelerdeki tüm Filistinli mahkumları serbest bırakmasını önermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar