Gazze ile iletişim kademeli olarak açıldı, ölü sayısı 8 bini geçti

Gazze ile iletişim kademeli olarak açıldı, ölü sayısı 8 bini geçti
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in operasyonlarını genişlettiği Gazze'de cuma günü kesilen iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğü belirtildi. İsrail ordusu bölgenin kuzeyindeki sivillere güneye gitmeleri ültimatomunu yinelerken, ölü sayısı 8 bini geçti.

Artı Gerçek - İsrail'in cuma akşamı Gazze'deki operasyonlarını genişleteceğini duyurması ile eş zamanlı olarak bölgede kesilen iletişim kademeli olarak geri dönmeye başladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netantahu'nun dün gece kendilerine yöneltilen savaş suçu ithamlarını 'ikiyüzlülük' diye niteleyip Hamas'a karşı savaşın ikinci aşamasına geçtiklerini açıklamasının ardından, İsrail ordusu da Gazze'nin kuzeyindeki sivillere güneye gitme ültimatomunu yineledi. İsrail ordusu, Gazze'nin güneyine ABD ve Mısır'ın arabuluculuğunda insani yardımların artacağını da duyurdu.

Bölgedeki son gelişmeler şöyle:

ÖLÜ SAYISI 8 BİNİ GEÇTİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 7 Ekim'den beri İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 8 bin 5'e yükseldi. Bu kişilerin 3 bin 342'sinin çocuk olduğu belirtildi.

KUDÜS HASTANESİ'Nİ BOMBALAMA TEHDİDİ

Filistin Kızılayı'ndan "İsrail güçleri Gazze’deki Kudüs Hastanesi'ni bombalayacakları tehdidinde bulunarak acilen boşaltmamızı istedi" açıklaması geldi. Buna göre İsrail, sabahtan bu yana hastanenin çevresini vuruyor.

İLETİŞİM GERİ DÖNÜYOR

Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal, Gazze'de iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğünü duyurdu. Jawwal'ın X hesabından yapılan paylaşımda, İsrail'in şiddetli saldırıları nedeniyle 27 Ekim'den bu yana kesik olan iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğü belirtildi.

Açıklamada, "Gazze Şeridi'ndeki iç ağ konusunda, sahadaki durumun ciddiyetine rağmen, teknik ekipler ağdaki hasarı mümkün olduğu kadar onarmak için ellerinden gelen her şeyi mevcut yetenekler dahilinde yapıyorlar" ifadesine yer verildi.

Jawwal'dan 27 Ekim'de yapılan paylaşımda İsrail'in düzenlediği yoğun bombardıman nedeniyle bölgedeki altyapının zarar gördüğü duyurulmuştu. Paylaşımda, Gazze'deki tüm telefon ve internet hizmetlerinin sona erdiği ve "Gazze'nin dünya ile bağlantısının kesildiği" belirtilmişti.

israil-asker.jpg

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ'NDEN İNGİLİZCE PAYLAŞIM

İsrail ordusunun sözcüsü Daniel Hagari, sosyal medyada İngilizce yayınladıkları videoda Hamas'ın Gazze'deki sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı iddiasını yineleyerek "Gazze Şeridi ve Gazze kentindeki vatandaşlar güneye gitmeli" dedi.

'İNSANİ YARDIMLAR GENİŞLEYECEK'

Hagari, Filistinlilerin Gazze Şeridi'nin güneyinde su, gıda ve ilaca erişim sağlayabileceğini savundu; Mısır ve ABD'nin liderliğindeki insani yardım çalışmalarının bugünden itibaren genişleyeceğini söyledi. İsrail, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırıları sonrasında Gazze'nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1.1 milyon Filistinliden güneye göç etmesini istemişti. Zorunlu göç ültimatomuna tepki yağarken, güneye giden Filistinlilerin konvoylarının ve çadır kentlerin kurulduğu Han Yunus kentinin da bombalanması dikkat çekmişti.

gazze-bombardiman.jpg

ŞİFA HASTANESİ'NİN ÇEVRESİ VURULDU

AP ajansı, İsrail'in son saldırılarında, Hamas tarafından üs olarak kullanıldığını iddia ettiği Şifa Hastanesi'nin çevresinin de vurulduğunu duyurdu. İsrail ordusu, Hamas'ın liderlerinin Gazze'nin en büyük hastanesinin altında tüneller ve sığınaklar inşa ettiğini ileri sürmüş ancak bu iddiaya kanıt sunmamıştı. AP'nin haberinde ise aynı zamanda bombardımandan kaçan Filistinlilerin sığınak olarak kullandığı hastaneye giden yolların hasar gördüğü belirtildi.

EN AZ 130 FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜ

Filistin haber ajansı WAFA, İsrail ordusunun, Gazze'nin farklı bölgelerine düzenlediği saldırılarda 130'un üstünde Filistinlinin öldüğünü, onlarcasının yaralandığını duyurdu. Söz konususaldırılar, Gazze'nin En-Nuseyrat, Cebaliye, El-Bureyc ve Eş-Şati mülteci kampları ile Bi'r Nace, Deyr Belah, Refah ve Han Yunus kentleri, Eş-Şucaiyye, Ez-Zeytun, Et-Tuffah ve Tel-el-Heva mahallelerine düzenlendi.

Şati Mülteci kampında gerçekleştirilen saldırılarda onlarca Filistinli ölürken, onlarcası da yaralandı. Sayıya ilişkin bilgi verilmedi. Tel el-Heva, Tuffah ve Şucaiyye mahalleleri ile El-Bureyc ve Nuseyrat mülteci kampları, Bi'r Nace ve Deyr Belah'taki saldırılarda da ölen ve yaralananlar oldu.

Zeytun Mahallesi'nde pek çok eve düzenlenen saldırılarda en az 30 Filistinli öldü, onlarcası yaralandı. Cebaliya Mülteci Kampı'nda sivillerin yaşadığı evlere gerçekleştirilen saldırılarda da en az 45 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Han Yunus ve Refah'taki saldırılarda en az 57 Filistinli yaşamını yitirdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar