İsrail'e 'kalıcı insani ateşkes' çağrısı: BM Genel Kurulu kararı derhal uygulansın

İsrail'e 'kalıcı insani ateşkes' çağrısı: BM Genel Kurulu kararı derhal uygulansın
Yayınlanma:
A+ A-
BM İnsan Hakları Komiseri Turk, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürmesi hâlinde binlerce sivilin daha ölebileceği uyarısını yaptı. Hamas da BM Genel Kurulu'nun 'kalıcı insani ateşkes kararı'nın uygulamaya konmasını istedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk bugün yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'de kara harekâtına devam etmesi halinde binlerce sivilin daha ölebileceği uyarısında bulundu.BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma ise, Gazzelilerin tüm olumsuz koşullara rağmen sürdürdüğü direngenliği vurgulayarak, "Onlar bu karanlığın içindeki parıltıdır" dedi. Hamas da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Gazze'ye insani yardım girişine izin veren kararının derhal uygulanması çağrısında bulundu.

'BİNLERCE SİVİLİN DAHA ÖLME OLASILIĞI VAR'

İnsan Hakları Yüksek Komiseri Turk, "Gazze'de güvenli bir yer yok ve çıkış yolu da yok. Gazze'deki tüm siviller için olduğu gibi meslektaşlarım için de çok endişeliyim" dedi ve "56 yıllık işgal bağlamında askeri operasyonların şimdiye kadar yürütülme biçimi göz önüne alındığında, Gazze'de geniş çaplı kara operasyonlarının olası yıkıcı sonuçları ve binlerce sivilin daha ölme potansiyeli konusunda alarm veriyorum" diye ekledi.

DAHA FAZLA YARDIM GÖREVLİSİNİN ÖLMÜŞ OLMASI 'KUVVETLE MUHTEMEL'

UNRWA İletişim Direktörü Touma ise, BM ajansı için zaten zor olan insani yardım operasyonunu daha da karmaşık hale getirdiğini söyledi. "Bugün Gazze'nin güneyinde, Refah'ta bulunmaya devam eden direktörümüzle tek bir iletişim hattımız var" diyen Touma, "Gazze Şeridi'nin dört bir yanına yayılmış beş bölge sorumlumuzla henüz iletişim kurabildik. İletişim kurmak için uydu telefonlarını kullanıyorlar. Ancak bu iletişim düzensiz ve her zaman güvenilir değil" ifadelerini kullandı. Gazze'de 53 meslektaşımızı kaybettiklerini hatırlatan Touma, UNRWA'nın dün geceki bombardımanlarda daha fazla meslektaşını kaybetmiş olmasının "kuvvetle muhtemel" olduğunu sözlerine ekledi. UNRWA yetkilisi, Gazze halkı 'bu karanlığın içinde parlıyor' ifadesini kullandı.

HAMAS'TAN BM'NİN GAZZE'YE YARDIM KARARININ DERHAL UYGULANMASI ÇAĞRISI

Öte yandan Hamas yetkilisi Gazi Hamad, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Gazze'ye insani yardım girişine izin veren kararının derhal uygulanması çağrısında bulunurken İsrail'in gece boyunca hava ve kara saldırılarını artırması nedeniyle bir felaket yaşanabileceği uyarısında bulundu. Beyrut'ta bir basın toplantısı düzenleyen Hamad, "Kararı Filistin halkı için bir zafer olarak görüyor ve Mısır tarafında biriken bu yardımın Gazze Şeridi'ndeki tüm bölgelere ve hastanelere hızla gönderilmesini ve dağıtılmasını talep ediyoruz" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu cumagünü ezici bir çoğunlukla Gazze'de acil insani ateşkes çağrısında bulundu ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yardım erişimi ve sivillerin korunmasını talep etti. Arap devletleri tarafından hazırlanan karar bağlayıcı olmamakla birlikte siyasi ağırlık taşıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar