Gazze'de tutulan rehinelerin aileleri bugün Netanyahu'yla görüşecek: 'Gecelerin en korkuncuydu'

Gazze'de tutulan rehinelerin aileleri bugün Netanyahu'yla görüşecek: 'Gecelerin en korkuncuydu'
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ordusunun dün gece 150 yeraltı hedefini vurduğunu açıklaması üzerine Gazze'deki rehinelerin yakınları hükümetten acil görüşme talep etti. Aileler, yeraltı tünellerine yönelik bombardıman yakınlarının hayatını tehlikeye attığı için tepkili.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun kalıcı insani ateşkes çağrısını 'şiddetle' reddeden İsrail'in, gece boyunca aydınlatma fişekleri altında saldırılarını sürdürmesi ve 150 yeraltı hedefinin vurulduğunu duyurması Gazze'de tutulan rehinelerin ailelerinin tepkisini çekti. Aileler, bombardımanın yakınlarının hayatını tehlikeye attığını ve "geceyi büyük endişe içinde geçirdiklerini" dile getirdi.

Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın ailelerle yarın bir araya geleceğini açıklamasının ardından Başbakanlık Ofisi'de Benyamin Netanyahu'nun rehinelerin ailelerinin temsilcileriyle görüşeceğini açıkladı. Netanyahu'nun bugün Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı kompleksinde rehinelerin ailelerinin temsilcileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

'UZUN VE UYKUSUZ BİR GECE'

Aileler bu sabah yaptıkları açıklamada İsrail Savunma Bakanı ve savaş kabinesi üyelerinden acilen görüşme talep etti. Gazze'de olduğu açıklanan 229 rehinenin hayatının tehlikeye atıldığı vurgulanan açıklamada, "Bu gece tüm gecelerin en korkuncuydu. İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Gazze Şeridi'ndeki büyük operasyonu ve orada tutulan ve ağır bombardımana maruz kalan rehinelerin akıbetine ilişkin mutlak belirsizlik ortamında uzun ve uykusuz bir geceydi" denildi.

'HER DAKİKA SONSUZLUK GİBİ'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aileler sevdiklerinin akıbeti konusunda endişeli ve bir açıklama bekliyorlar. Her dakika sonsuzluk gibi geliyor. Savunma Bakanı Yoav Gallant ve savaş kabinesi üyelerinin bu sabah bizimle görüşmesini talep ediyoruz."

HAMAS'IN ELİNDE 200'DEN FAZLA REHİNE BULUNUYOR

İsrail ordusu rehinelerin evine dönmesi için 'üst düzeyde bir ulusal çaba' sarfedildiğini ve bu hedefe ulaşmak için çalışıldığını savunuyor. Elinde 200'den fazla rehine bulunduğu düşünülen Hamas, daha önce 50'den fazla rehinenin İsrail'in hava saldırılarında öldüğünü öne sürmüştü. Serbest bırakılan 85 yaşındaki rehine Yocheved Lifschitz diğer rehinelerle birlikte tünellerin derinliklerine götürüldüğünü anlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar