Graham: Erdoğan'a güvenmiyorum, yaptırımlar konusunda çalışmaya devam edeceğiz

Graham: Erdoğan'a güvenmiyorum, yaptırımlar konusunda çalışmaya devam edeceğiz
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 20:54
A+ A-
Cumhuriyetçi Senatör Graham, Suriye'den çekilme konusunda Erdoğan'a güvenmediğini ve yaptırımlar konusunda Senato'da iki partinin de desteğini aramayı sürdüreceğini söyledi.

Kuzey Suriye'de devam eden çatışmaların sona erdirilmesi ve taraflar arasında bir ateşkesin sağlanması için Türkiye'de ABD hayetinin temasları devam ederken hazırladığı Türkiye karşıtı yaptırım tasarısının Senato'dan geçmesi için elinden geleni yapacağını açıklayan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ateşkes anlaşmasının duyurulmasının ardından, "Ateşkese dair gerçek bir ilerleme sağladık gibi görünüyor ve IŞİD'in dirilişini ve müttefikimiz Kürtlerin yüz üstü bırakılmasını önleyecek sürdürülebilir bir çözüm umut ediyorum" tweetini attı.

Graham, ABD Başkanı Donald ile Türkiye ve Suriye'deki gelişmeleri konuştuğunu belirttiği mesajında, ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'e ve Dışişleri Bakanı Michael Pompeo'ya teşekkür etti. 

Graham, gazetecilere yaptığı açıklamada ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a güvenmediğini ve yaptırımlar konusunda Senato'da iki partinin de desteğini aramayı sürdüreceğini söyledi.

Graham, "Ateşkese dair gerçek bir ilerleme sağladık gibi görünüyor ve IŞİD'in dirilişini ve müttefikimiz Kürtlerin yüz üstü bırakılmasını önleyecek sürdürülebilir bir çözüm umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Kuzey Suriye harekatının ABD'ye daha fazla stratejik zarar vermeden sonra erdirilmesi için Senato'da Cumhuriyetçiler ve Demokratlarlabirlikte çalışmaya hazır olduğunu da kaydeden Graham, ilerlemenin devamı için Trump ile çalışmayı sürdürmeye hazır olduğunun altını çizdi ve Senato'da da iki partinin bu yöndeki iş birliğinin sürmesi için gerekli katkıyı vermeye devam edeceğini söyledi.

Graham, gazetecilere, "Suriye'den çıkmaması halinde gelip Türkiye'yi derinden yaralamaya hazırız. Erdoğan'a güvenmiyorum. (Yaptırımlar üzerinde) çalışmayı sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu. Graham aynı zamanda, tasarıları üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtirken, ateşkesin olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. 

Graham ile birlikte, Türkiye karşıtı yaptırım tasarısının hazırlayıcılarından Demokrat Senatör Chris Van Hollen, 120 saatlik ateşkesi memnuniyetle karşılamakla birlikte, anlaşmanın diğer maddelerinin Erdoğan'ın aşırıcı taleplerine hizmet ettiğini belirtti ve bu durumun Türkiye'nin Kürt bölgelerinin önemli bir kısmını etnik temizliğe tabii tutmasına ve IŞİD'in canlanmasına olanak vereceğini ifade etti. 

Hollen, "Lindsey Graham ile birlikte yaptırım tasarımızın peşinden gitmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Lindsey Graham öncülüğünde hazırlanan ve Türkiye'ye ağır yaptırımlar içeren taslak metin de paylaşıldı. Tasarıda Türkiye'nin Kürtlere saldırılarını durmaması halinde yaptırımların devreye gireceği belirtiliyor.

ERDOĞAN'IN MAL VARLIĞI ARAŞTIRILACAK

Tasarıda, Halkbank’a yaptırım uygulanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması da var. Hazırlanan pakette askeri mali transferler, Halkbank, S-400 alımı, Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması ve vize yaptırımlar bulunuyor. Tasarıya göre Erdoğan ve ailesinin net mal varlığı tespit edilecek, 60 gün içinde rapor açıklanacak.

(HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar