Graham: Yaptırımlarla karşılaşmamak için S-400'leri aktive etmeyin

Graham: Yaptırımlarla karşılaşmamak için S-400'leri aktive etmeyin
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 10:57
A+ A-
Senatör Lindsay Graham, Trump'ın talimatıyla Çarşamba günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’den S-400’leri aktive etmemesini istedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı "Türkiye Yaptırımları" toplantısına katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye Trump’ın talimatıyla "ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S-400’leri aktive etmeyin" mesajı verdiğini söyledi.

Salı günü Beyaz Saray’da yapılan toplantıya katılan 45 Cumhuriyetçi senatörden biri olan Graham, Trump’ın kendisinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aramasını ve ABD yaptırımlarına hedef olmamak için S-400’leri aktive etmemeleri çağrısında bulunmasını istediğini söyledi.

Defense One adlı internet sitesinin haberine göre, Senatör Lindsay Graham Çarşamba günü Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’den S-400’leri aktive etmemesini istedi. Graham, "Ben, ‘S-400’leri aktive etmezseniz yaptırımlar uygulanmak zorunda değil’ diyenler grubundayım. Türkiye’yi sistemi aktive etmemesi konusunda ikna etmeyi umuyorum" şeklinde konuştu. Graham, "Sistem aktive edilirse o zaman başka seçenek kalmıyor. Yaptırım yasası net" dedi.

Graham S-400 sisteminin aktive edilmesi halinde "ABD'nin NATO müttefiki Türkiye ile ilişkilerinin çok karanlık bir yola gireceği" uyarısında da bulundu. (Kaynak: Amerika'nn Sesi) 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar