Grönland'da karaya oturan lüks yolcu gemisinde keyifler yerinde: En büyük korkum içkimin bitmesi

Grönland'da karaya oturan lüks yolcu gemisinde keyifler yerinde: En büyük korkum içkimin bitmesi
Yayınlanma:
A+ A-
Grönland'da pazartesi günü karaya oturan lüks yolcu gemisini kurtarmak için yapılan üçüncü girişim de başarısız oldu. 206 zenginin bulunduğu gemideki bir yolcu, "En büyük korkum içkimin bitmesi, ancak yedek bir planım da var" dedi.

Artı Gerçek - Danimarka ordusunun Müşterek Arktik Komutanlığı (JAC), 206 yolcusu bulunan 'Ocean Explorer' (Okyanus Gezgini) adlı geminin pazartesi günü Grönland'ın başkenti Nuuk'un 1.400 kilometre kuzeydoğusundaki milli park Alpefjord'da deniz tabanına oturduğunu açıkladı. Lüks yolcu gemisini kurtarmak için yapılan üçüncü girişim de başarısız oldu. Yarın ilerleyen saatlerde bir kurtarma girişiminde daha bulunulması bekleniyor. Yetkililer, gemide herhangi bir hasar bulunmadığını belirtti.

YARIN AKŞAM BİR DENEME DAHA YAPILACAK

JAC, gelgit sırasında gemiyi yüzdürerek kurtarmaya yönelik iki başarısız girişimin ardından, bir balıkçılık araştırma gemisinin girişiminin de başarısız olduğunu belirtti. En yakın yerleşim yeri olan Ittoqqortoormiit'ten yaklaşık 240 km uzakta bulunan gemi için JAC'ın "ilk önceliği", daha büyük bir denetim gemisi olan Knud Rasmussen'i bölgeye ulaştırmak. Geminin yarın akşam bölgeye ulaşması bekleniyor.

gemi-22.jpg

'EN BÜYÜK KORKUM İÇKİMİN BİTMESİ'

Avustralya merkezli 'Aurora Expeditions' adlı firma tarafından işletilen Ocean Explorer, MarineTraffic.com'un takip verilerine göre 6 Eylül'de Norveç'in Bronnoysund limanından ayrıldı. Gemide 77 kabin, 151 yolcu yatağı ve mürettebat için 99 yatak bulunuyor. Aralarında 'çok sayıda varlıklı ve yaşlı insanın' bulunduğu yolculardan birinin Covid testinin pozitif çıktığı da gelen bilgiler arasında.

Yolculardan Lisa CNN'e yaptığı açıklamada şu anda en büyük korkusunun içkisinin bitmesi olduğunu, ancak en kötüsü gerçekleşirse yedek bir planı olduğunu söyledi. Lisa, "Gelmeden önce yüzme dersleri aldım ve iyi bir yüzücüyüm" dedi ve "Yani dikkat edin: İzlanda'ya yüzerek geri dönebilirim" diye ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar