Güney Kore BM Komutanlığı: Kuzey Kore, ABD'li askerin gözaltında olduğunu doğruladı

Güney Kore BM Komutanlığı: Kuzey Kore, ABD'li askerin gözaltında olduğunu doğruladı
Güney Kore BM Komutanlığı, Kuzey Kore sınırını 'izinsiz ve isteyerek' geçtiğinden bu yana kendisinden haber alınamayan ABD'li asker Travis King'in gözaltında olduğunun doğrulandığını açıkladı. Komutanlık daha fazla detay vermedi.

Artı Gerçek - Güney Kore'de yaklaşık iki ay hapis yatan ve 10 Temmuz'da serbest bırakıldıktan sonra Kuzey Kore sınırını 'izinsiz ve isteyerek' geçtiği açıklanan ABD ordusunda görevli er Travis King'in gözaltında olduğu ilk kez doğrulandı. Güney Kore Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, "Kuzey Kore'nin King'in nerede olduğuna ilişkin bilgi taleplerine verdiği ilk yanıtta Travis King'in gözaltında olduğunu doğruladığını" açıkladı. Kuzey Kore, olayın gerçekleştiği 18 Temmuz'dan bu yana King'in durumu hakkında bilgi ve ABD'ye iadesi taleplerini cevapsız bırakıyordu.

BM Komutanlığı Pyongyang'ın verdiği yanıt hakkında daha fazla ayrıntı vermekten kaçınırken "Onu eve getirme çabalarına müdahale etmek istemediklerini" dile getirdi. Bu yanıt, Kuzey Kore'nin er Travis King için müzakere kapısını açabileceği yorumlarına neden oldu.

NE OLMUŞTU?

Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) Twitter hesabından 29 Temmuz'da yaptığı paylaşımda, Güney ve Kuzey Kore arasındaki fiili sınır köyü Panmunjom'a düzenlenen turistik bir tur esnasında ABD’li bir askerin 'izinsiz ve isteyerek' Kuzey Kore sınırını geçtiğini duyurmuştu.

Daha sonra ortaya çıkan ayrıntılarda, 23 yaşındaki Travis King adlı erin, Güney Kore’de bir gece kulübünde bir sivili darbetmek ve polis aracını tekmelemek suçundan 2 aya yakın hapis cezası aldığı, 10 Temmuz’da serbest bırakılarak disiplin cezası için Texas eyaletinde bulunan Fort Bliss askeri üssüne geri gönderilmek istendiği belirtilmişti. Asker eşliğinde getirildiği havaalanında uçağın kapısından pasaportunu kaybettiği gerekçesiyle geri dönen King’in, daha sonra havaalanından ayrılarak turistlerin yer aldığı Kuzey ve Güney Kore arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) olan fiili sınır köyü Panmunjom'a düzenlenen tura katıldığı ve bu sırada kahkaha atarak Kuzey Kore sınırını geçtiği ve burada gözaltına alındığına inanıldığı aktarılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar