Kuzey Kore sınırını geçen ABD askeri hakkında neler biliniyor?

Kuzey Kore sınırını geçen ABD askeri hakkında neler biliniyor?
Kuzey Kore sınırını "izinsiz ve isteyerek" geçtiği açıklanan ABD'li askerin, öncesinde Güney Kore'de "saldırı" suçlamasıyla yaklaşık iki ay hapis yattığı belirlendi. Kuzey Kore'den henüz asker Travis King ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Artı Gerçek - Mahkeme belgeleri, Kuzey Kore sınırını "izinsiz ve isteyerek" geçtiği açıklanan ABD'de Birinci Zırhlı Birlik'te görevli ikinci sınıf er Travis King'in olaydan önce kavgaya karıştığını gösterdi. Yerel medyaya göre King'in Seul'deki bir gece kulübünde Kore vatandaşı bir kişiyi yumrukladığından şüpheleniliyordu. Bir polis arabasının arka kapısını "defalarca tekmelediği" ve kendisini yakalamaya çalışan memurlara "küfürlü bir dille" bağırdığı için yaklaşık 4 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Yaklaşık iki ay cezaevinde kaldığı belirtilen King'in 10 Temmuz'da serbest bırakılmasının ardından, 17 Temmuz'da Teksas eyaletinde bulunan Fort Bliss askeri üssüne gönderilmek üzere Seul yakınlarındaki Incheon'daki havaalanına kadar kendisine eşlik edildi. King ülkesinde disiplin cezasıyla karşı karşıya kalacaktı.

PASAPORTUNUN KAYBOLDUĞUNU ÖNE SÜRMÜŞ

Korea Times'ın bir havaalanı yetkilisinden aktardığına göre, askeri polis memurlarının uçağa kadar kendisine eşlik etmesine izin verilmediği için Travis King biniş kapısına tek başına geldi. Kapıda, bir American Airlines yetkilisine yaklaştığı ve pasaportunun kaybolduğunu iddia ettiği belirtildi. Bunun üzerine bir havayolu çalışanı kendisine gidiş alanının dışına kadar eşlik etti. 23 yaşındaki asker havalimanından ayrılmasının ardından Güney ve Kuzey Kore arasındaki fiili sınır köyü Panmunjom'a düzenlenen bir tura katılmış ve bu sırada Kuzey Kore sınırını geçmişti.

SINIRI GEÇMEYİ ÖNCEDEN PLANLAMIŞ OLABİLİR

King'in bu turlardan birine katılmayı nasıl başardığı bilinmiyor zira yakından takip edilen bu turlara bir kişinin katılmasına izin verilmesi için genellikle üç gün geçmesi gerekiyor. Aynı sınır turuna katılan bir görgü tanığı, askerin sınırı geçmeden önce yüksek sesle güldüğünü duyduğunu anlattı.

Kuzey Kore hakkında bir podcast hazırlayan ve 2012 yılında ABD askerlerini sınır köyüne götüren bir tur şirketinde çalışan Jacco Zwetsloot da "Bu kişinin havaalanından kaçıp ertesi gün bu turlardan birine katılmasının mümkün olmadığını" söyledi. Bu turlardan birine katılmak için izin almanın genellikle üç gün sürdüğünü anlatan Zwetsloot bölgeyi yöneten BM Komutanlığı'na pasaport numarası ve askeri kimlik ibraz etmek gerektiğini belirtti.

ANNESİNE YAKINDA DÖNECEĞİNİ SÖYLEMİŞ

ABC News'in haberine göre, askerin annesi Claudine Gates de "Travis'in böyle bir şey yapacağını düşünemiyorum" ifadesiyle oğlunun Kuzey Kore sınırını geçmesine ilişkin şaşkınlığını belirtti. Gates, King'in kendisiyle son telefon görüşmesinde, yakında Fort Bliss askeri üssüne döneceğini söylediğini aktardı.Kuzey Kore'den konuyla ilgili henüz açıklama yapılmazken, Birleşmiş Milletler Komutanlığı, askerin şu anda Kuzey Kore yönetimi tarafından gözaltında olduğuna inandıklarını duyurmuştu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin da durumu takip ettiklerini söyledi. Austin, "Ancak bildiğimiz şu ki bir askerimiz isteyerek ve izinsiz olarak sınır çizgisini geçmiştir ve şu an Kuzey Kore’de gözaltında olduğuna inanıyoruz. Durumu yakından izliyor ve araştırıyoruz" dedi. Olayla ilgili gelişmeleri öğrendikçe aktaracaklarını belirten Austin, "Askerimizin iyi olduğu konusunda kesinlikle çok endişe duyuyorum" ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar