Güney Kore, Cadılar Bayramı felaketi kurbanlarını anıyor

Güney Kore, Cadılar Bayramı felaketi kurbanlarını anıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore'nin başkenti Seul'ün eğlence merkezlerinden Itaewon bölgesindeki Cadılar Bayramı kutlamasında çıkan izdihamda hayatını kaybedenler olay yerinde anıldı.

Artı Gerçek - Güney Kore halkı, geçen cumartesi Seul'ün en popüler eğlence merkezlerinde olan Itaewon'daki Cadılar Bayramı kutlamasında ölen 156 kişiyi anmaya devam ediyor.

Kurbanları anmak için mum ışığında nöbet tutanlar ellerindeki pankartlarla üzüntülerini ve felaketin önlenebilirliğini dile getiriyor.

Çoğunluğu gençlerden oluşan kurbanlar, pandemi sonrası ilk Cadılar Bayramı'nı kutlamak için başkent Seul'ün popüler gece hayatı bölgesi Itaewon'a akın eden tahmini 100.000 kişi arasındaydı.

5472-001.webp

Güney Koreli kolluk kuvvetleri, bu kadar büyük bir kalabalık için güvenlik planlamasının yetersiz olduğunu kabul etti ve muhalif siyasiler, Başkan Yoon Suk-yeol'un hükümetini felaketin sorumluluğunu üstlenmemekle suçladı.

Bu öfkeyi yansıtan yerel medya tarafından kurbanlardan birinin annesi olarak tanımlanan bir kadın, Cuma günü bir anma töreninde cumhurbaşkanı ve Seul belediye başkanı tarafından bırakılan çelenkleri yırtarken görüldü.

Yerel TV kanallarında yayınlanan görüntülerde, "Bu çiçeklerin (çocuklarımızı) koruyamadıkları zaman ne anlamı var? Bir düşünün" dediği görüldü.

Halkın sıkışarak ölen genç kurbanlar için duyduğu öfke ve üzüntü mum ışığı nöbetleriyle devam ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar