Halep'te silahlı gruplar kendi aralarında çatışmaya başladı

Halep'te silahlı gruplar kendi aralarında çatışmaya başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Halep'in doğusundaki El Bab'da Şam Cephesi ile Hamza Tugayı arasında çatışma çıktı. Bir gazeteci ile hamile eşinin öldürülmesi sonrası patlak veren gerilimde, Suriye ile olası uzlaşmaya karşı çıkanların tasfiye edildiği öne sürüldü.

Artı Gerçek - Suriye'nin Halep vilayetinin doğusunda, Türkiye ve desteklediği silahlı grupların kontrolünde bulunan El Bab’ta, iki silahlı grup arasında çatışma çıktı. Bir gazeteci ile hamile eşinin öldürülmesi sonrası patlak veren çatışmalarda, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesine karşı çıkanların tasfiye edildiği öne sürüldü.

Şam Cephesi ile Hamza Tugayı arasındaki çatışmaların, Muhammed Abdüllatif adlı gazeteci ile hamile eşinin 7 Ekim’de El Bab’ta vurularak öldürülmelerinin ardından başladığı iddia ediliyor. Tutuklanan üç zanlının Hamza Tugayı üyesi olduğu, Şam Cephesi'nin de bu gruba saldırı başlattığı belirtiliyor.

Muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şam Cephesi'nin Hamza Tugaylarının El Bab kırsalındaki karargahına saldırı düzenlediğini, Cerablus kırsalında da çatışmalar çıktığını duyurdu.

Rudaw'a konuşan ve 'muhaliflerin arasında önde gelen bir isim' olduğu belirtilen Muhyeddin Lala ise Türkiye ile Suriye ilişkilerinin normalleşmesine karşı çıkanların tasfiye edildiğini öne sürdü. Lala, "Son zamanlarda, Suriye'nin kuzeyinde, Suriye ile varılmak istenen uzlaşmaya karşı bir hareketlilik olduğunu biliyoruz. Türkiye istihbaratı, devrimci aktivistler ve devrimci fikirlere sahip kişiler hakkında bilgi toplamaya başladı. Olası anlaşmaya karşı oldukları için ‘ortadan kaldırılmalarına’ karar verildi" iddiasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar