Hamas, altı İsrailli rehineyi daha serbest bıraktı

Hamas, altı İsrailli rehineyi daha serbest bıraktı
İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde altı İsrailli rehinenin daha Uluslararası Kızılhaç Örgütü'ne teslim edildiğini açıkladı. Hamas'ın bugün Gazze Şeridi'nden bıraktığı İsrailli esir sayısı sekiz oldu.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasında sağlanan geçici ateşkes ve rehine takasının uzatılmasıyla Hamas'ın elindeki altı İsrailli rehine daha serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, Kızılhaç'tan aldığı bilgiye göre, Gazze Şeridi'nde serbest kalan altı İsrailli esirin yola çıktığını duyurdu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan bilgiye göre, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde taraflar arasında varılan mutabakat sonucu gerçekleşen rehine takasının 7. turunda İsrail-Fransa çifte vatandaşı ve İsrailli iki kadın esirin serbest kalmasıyla bugünkü toplam sayı 8'e yükseldi.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Macid el-Ensari, "Gazze'deki 10 rehin karşılığında 30 Filistinli serbest kalacak" açıklaması yaptı.

Sözcü, sosyal medyada yaptığı bir başka açıklamasında, "Serbest bırakılan İsrailli rehineler arasında 2 çocuk ve 6 çifte uyruklu kadın yer alıyor" dedi.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 210 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Hamas, taraflar arasındaki müzakerelerde 7 kadın ve çocuk esir ile İsrail ordusunun bombardımanında öldürülen 3 İsrailli esirin naaşlarının teslim edilmesi karşılığında "insani ara"nın bir gün daha uzatılması şeklindeki teklifin İsrail tarafından reddedildiğini duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar