Hamas, Hizbullah, Husiler, bölge ve ortaklardan İran'a taziye: 'Reisi, direniş hareketlerinin koruyucusuydu'

Hamas, Hizbullah, Husiler, bölge ve ortaklardan İran'a taziye: 'Reisi, direniş hareketlerinin koruyucusuydu'
Reisi için taziye mesajlarının başını Hamas, Hizbullah, Husiler çekerken, Putin "Rusya'nın gerçek dostu olarak ilişkilere paha biçilemez katkıda bulundu ve bunların stratejik ortaklık ortaklık düzeyine getirilmesi için büyük çaba sarf etti' dedi.

Artı Gerçek - İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın bindikleri helikopterin Azerbaycan sınırında dağlık bölgede düşmesi sonucu ölmelerinin ardından özellikle İran'ın İsrail ve ABD'ye karşı oluşturduğu Direniş Ekseni hareketleri, bölge ülkeleri ve ittifak kurduğu ülkelerden taziye mesajları yağdı. Gazze'deki Hamas ve Lübnan'daki Hizbullah, Reisi'nin Filistin direnişine desteğini vurgularken 'direniş hareketlerinin koruyucusuydu' dedi.

Hamas: Bu liderler, halkımızın Siyonist varlığa karşı meşru mücadelesini destekledi, Filistin direnişine değerli destek sağladı, Aksa Tufanı Muharebesi'nde sarsılmaz Gazze Şeridi'ndeki halkımız için tüm forum ve alanlarda yorulmadan dayanışma ve destek çabasında bulundu. Aynı zamanda Filistin halkına yönelik Siyonist saldırıyı durdurmak için önemli siyasi ve diplomatik çabalar sarf ettiler. İran Dini Lideri Ali Hamaney, İran hükümeti ve İran halkına bu devasa kayıp nedeniyle en derin taziye ve dayanışmamızı iletiyoruz. İran'ın köklü kurumlarının bu büyük kaybın yansımalarının üstesinden gelmesini sağlayacağına güvenimiz tam.

Hizbullah: Reisi'yi uzun zamandır yakından tanıyoruz. O davalarımızın güçlü bir destekçisi ve sadık bir savunucusuydu... ve direniş hareketlerinin koruyucusuydu. Allah'tan şehitler için rahmet, Hamaney için koruma ve İran'a bu zorlu sınavı sabır ve kararlılıkla aşma yeteneği vermesini niyaz ediyoruz.

Yemen Devrim Komitesi Lideri Muhammed Ali Husi: İran halkı, yönetimi, Cumhurbaşkanı Reisi ile beraberindeki heyetin ailelerine, bildirilen şehadet nedeniyle en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Ailelerine sabır ve teselli vermesini Allah'tan diliyoruz. Şüphesiz biz Allah'a aitiz ve O'na döneceğiz. İran halkı, bu samimi ve millete bağlı şehitlerin ve onları yetiştiren önderlerin yolunda kalacaktır.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas: Kardeş İran halkına en içten başsağlığı ve taziyelerimizi iletiyoruz. Bu büyük acıda Filistin Devleti ve halkının İran liderliği ve halkıyla dayanışmasını teyit ediyoruz.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: (İran Dini Lideri Ali Hamaney'e taziye mesajı) İran İslam Cumhuriyeti halkının başına gelen devasa trajedi, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yanısıra ülkenizin diğer bazı önde gelen hükümet figürlerinin hayatına mal olan kaza nedeniyle lütfen derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Hayatını ülkesine hizmet etmeye adayan seçkin bir politikacı olan Reisi, Rusya'nın gerçek dostu olarak, ülkelerimiz arasında iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine paha biçilemez kişisel katkılarda bulundu ve bunların stratejik ortaklık düzeyine getirilmesi için büyük çaba sarf etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: Reis, İran’ın güvenliği, istikrarı, gelişmesi ve refahına önemli katkılarda bulunurken, Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinde de aktif rol oynadı. Reisi’nin kazada hayatını kaybetmesi, İran halkı için büyük bir kayıp. Çin halkı da iyi bir dostunu kaybetti. Çin hükümeti ve halkı, iki ülke arasındaki geleneksel dostluğa son derece büyük değer vermekte, iki tarafın ortak çabalarıyla Çin-İran kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin sürekli olarak geliştirileceğine inanmaktadır.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad: Kendim ve halkım adına en içten taziyelerimi sunuyor, en derin üzüntülerimi dile getiriyorum. Suriye ile İran arasındaki stratejik ilişkilerin her zaman müreffeh kalması için merhum cumhurbaşkanıyla birlikte çalıştık. Bu yolda önemli bir kilometre taşı olarak Suriye ziyaretini, Suriye ve İran halklarının yararına olan her şeyle ilişkileri zenginleştirmek için ortaya koyduğu vizyon ve fikirleri hatırlamaya devam edeceğiz.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani: Trajik haberi en derin üzüntü ve kederle öğrendik. İslam Cumhuriyeti'nin Dini Lideri Ali Hamaney, İran milleti, hükümeti ve halkına en kalbi taziyelerimizi sunuyoruz, acılarını paylaşıyoruz. Bu acı trajedi sırasında kardeş İran halkıyla ve İslam Cumhuriyeti yetkilileriyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani: Reisi'nin vefatı, İran İslam Cumhuriyeti, halkı ve dostları için devasa bir trajedi ve derin bir kayıptır. Yine de İran'ın asil halkının ve İslam Cumhuriyeti'nin bu büyük kaybın üstesinden geleceğine inanıyoruz.

Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani: İran İslam Cumhuriyeti hükümeti ve halkına en içten başsağlığı dileklerimizi sunar, Yüce Allah'tan kendileri için rahmet ve mağfiret, aileleri için sabır ve teselli dileriz. Biz Allah'a aitiz ve O'na döneceğiz.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi: Kardeş İran halkına içten taziyelerimizi iletiyor, acılarını paylaşıyoruz, İran'la dayanışmamızı dile getiriyoruz. Bu korkunç olayda Mısır Arap Cumhuriyeti, İran liderliği ve halkıyla birlikte.

Ürdün Kralı Abdullah: Kardeşim Reisi, kardeşim Abdullahiyan'ın ölümü nedeniyle İran İslam Cumhuriyeti'nin kardeşlerine, liderlerine, hükümetine ve halkına en derin taziyelerimi sunuyorum, Allah hepsine rahmet etsin. Bu zor durumda İran'daki kardeşlerimizin yanındayız.

BAE Başbakanı Şeyh Muhammed bin Reşid el Maktum: Bu zor günde kalbimiz sizinle. Allah'ın onları engin rahmetiyle kaplaması ve onları geniş cennetinde barındırması için dua ediyoruz.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif: Pakistan hükümeti ve halkıyla birlikte, bu korkunç kayıp nedeniyle İran milletine en derin taziyelerimizi iletiyoruz, acılarını paylaşıyoruz. Büyük İran milleti, bu trajediyi alışılagelmiş cesaretiyle aşacaktır. Reisi ile beraberindekilere saygının ve kardeş İran'la dayanışmanın göstergesi olarak Pakistan bir günlük yas tutacak ve bayrak yarıya indirilecek.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi: Trajik ölümlerden derin üzüntü duyduk ve şoke olduk. Reisi'nin Hindistan-İran ikili ilişkilerinin güçlenmesine yaptığı katkı her zaman hatırlanacak. Hindistan bu acı zamanda İran'ın yanındadır.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim: Geçen sonbahar BM Genel Kurulu oturum aralarında Reisi ile tanışma şerefine eriştim. O, halkının refahına ve kökleri İslam ilkelerine dayalı, gururlu ve zengin bir medeniyeti temsil eden milletinin onuruna derin bağlılığın örneğini sergiledi. Onun adalete, barışa ve ümmetin kalkınmasına olan bağlılığı gerçekten ilham vericiydi. Kendimizi Malezya-İran ilişkilerini güçlendirmeye, halklarımızın ve Müslüman dünyasının iyiliği için birlikte çalışmaya adadık. Sözümüzü tutacağız.

Taliban Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund: İran İslam Cumhuriyeti'nin ve halkının acısını paylaşıyor ve tüm kurbanların ailelerine, İran milletine ve hükümetine başsağlığı diliyoruz. Bu zor zamanlarda İran halkının yanında duruyoruz.

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro: İbrahim kardeşimiz gibi örnek insan ve dünyanın olağanüstü liderine veda etmek zorunda kalmaktan derin üzüntü duyuyorum. Mükemmel insan, halkının egemenliğinin savunucusu ve milletimizin kayıtsız şartsız dostuydu, her zaman öyle kalacak. Bolivarcı topraklardan Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'e en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyor ve böylesine hassas bir kayıp için ilahi teselli diliyoruz.

İtalya Başbakanı Georgia Meloni: Bu saatlerde İranlı yetkililerin komplo teorilerine değil, kaza tezine itibar ettiğini görüyorum. İran'da iç düzende herhangi bir değişiklik görmüyorum, AB ve G7 müttefiklerimizle sürekli temas halindeyiz, çünkü özellikle karmaşık bölgesel çerçevenin parçası olan bir olaydan bahsediyoruz. Umarım gelecekteki İran liderliği, kendisini bölgenin istikrarı ve pasifizasyonuna adamak ister.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel: AB içten taziyelerini sunuyor. Düşüncelerimiz ailelerle birlikte. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar