Hamas'a 'İsrail'in olağanüstü cömert teklifini kabul et' baskısı yapan ABD, yine Suudi-İsrail normalleşmesi kartını çıkardı

Hamas'a 'İsrail'in olağanüstü cömert teklifini kabul et' baskısı yapan ABD, yine Suudi-İsrail normalleşmesi kartını çıkardı
İsrail'e geçmeden önce Riyad'da Arap mevkidaşlarıyla toplantı yapan ABD Dışişleri Bakanı, Hamas'a, "İsrail'in rehinelerin serbest bırakılması karşılığı Gazze'de ateşkes için yaptığı olağanüstü cömert öneriyi süratle kabul et" çağrısı yaptı

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri yaklaşık 35 bin Filistinli sivili öldürdüğü Gazze Şeridi'nde ateşkes çabaları yeniden ivme kazandı.

İsrail hükümetinin Hamas'ın kabul etmemesi halinde Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırında, 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara harekatı düzenleme tehdidi eşliğinde sunduğu son teklifle ilgili Hamas müzakerecilerinin Kahire'de Katarlı ve Mısırlı arabulucularla görüşmesinin beklendiği belirtildi.

İsrail'in Gazze Savaşı'nın 206. gününde yine bölgeyi turlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'den önce Suudi Arabistan'da temalarda bulundu. Suudi başkenti Riyad'da Arap dışişleri bakanlarıyla stratejik işbirliği toplantısı yapan ve Dünya Ekonomik Forumu özel toplantısında konuşan Blinken, Hamas'a, "İsrail'in rehinelerin serbest bırakılmasını sağlama hedefiyle Gazze'de ateşkes için yaptığı son ve olağanüstü cömert öneriyi süratle kabul edin" çağrısı yaptı.

BLINKEN: HIZLI ŞEKİLDE KARAR VERMELERİ GEREKİYOR

ABD Dışişleri Bakanı, "Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şey Hamas. Karar vermeleri gerekiyor ve hızlı şekilde karar vermeleri gerekiyor. Doğru kararı vereceklerini umuyorum" dedi.

CAMERON: ÇOK CÖMERT BİR TEKLİF

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da katıldığı Dünya Ekonomik Forumu toplantısında konuşan Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, Hamas'a İsrailli rehineleri serbest bırakması karşılığında 40 günlük ateşkes ve "potansiyel olarak binlerce" Filistinli esirin serbest bırakılmasının teklif edildiğini söyledi.

Blinken gibi "Hamas'a çok cömert bir teklif" verildiğini savunan Cameron, "Umarım Hamas bu anlaşmayı kabul eder ve açıkçası bugün dünyadaki tüm baskılar ve tüm gözler 'Bu anlaşmayı kabul edin' diyerek onların üzerinde olmalı" vurgusunu yaptı.

'KALICI ATEŞKES DEĞİL, SÜRDÜRÜLEBİLİR SAKİNLİK DÖNEMİ'

Reuters'e konuşan kaynaklara göre İsrail'deki Filistinli esirlerin serbest bırakılması karşılığında Hamas'ın elindeki 130 rehineden 40'tan azının serbest bırakılmasını kabul eden İsrail, Hamas'ın kalıcı ateşkes talebine, "sürdürülebilir sakinlik dönemi" teklifiyle yanıt verdi.

REFAH İÇİN 'SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİNE YÖNELİK PLAN' ŞARTI

ABD'nin Refah'a İsrail kara harekatını "sivillerin zarar görmemesini sağlayacak plan olmadığı sürece" destekleyemeyeceğini yineleyen Blinken, Gazze krizini çözmenin ve daha kalıcı çözüm için alan yaratmanın en etkili yolunun, Hamas'ın elinde kalan rehineleri serbest bırakmasına olanak tanıyan bir ateşkes sağlanması olduğunu söyledi.

'NORMALLEŞME İÇİN SUUDİLERLE BİRLİKTE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ'

Hamas'ın 7 Ekim İsrail saldırısını tetikleyen etkenlerden biri olan İsrail-Suudi Arabistan normalleşmesi kartını yine çıkaran ABD Dışişleri Bakanı, son aylarda Washington ile Riyad'ın Suud-İsrail normalleşme anlaşmasına yönelik "birlikte yoğun çalışma yürüttüğünü", bunun Washington'ın Riyad'a ikili savunma, güvenlik, nükleer işbirliği taahhütleri vermesini de içerdiğini belirtti.

ABD-SUUDİ ANLAŞMASI TAMAM

Anlaşmanın ABD ile Suudi bileşenlerinin "potansiyel olarak tamamlanmaya çok yakın olduğunu" aktaran Blinken, "Normalleşme yolunda ilerlemek için iki şey gerekli olacak: Gazze'de sükunet ve Filistin devletine giden güvenilir bir yol" dedi.

SUUDİ BAKAN: FİLİSTİN DEVLETİNE GİDEN YOLDAN GEÇİYOR

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah da İsrail'le normalleşme karşılığında ABD'nin sunacağı taahhütlerle ilgili anlaşmaya varmalarının "çok, çok yakın" olduğunu dile getirdi.

"İşin çoğu halledildi" diyen Suudi bakan, ancak "bunun işe yaramasının tek yolunun Filistin devletine giden yoldan geçtiğini" söyledi.

NETANYAHU VARSA FİLİSTİN DEVLETİ YOK

Arap devletleri, normalleşme karşılığında İsrail'in 1967 savaşında ele geçirdiği topraklarda Filistin devletinin kurulmasına yönelik yol haritasını kabul etmesini istiyor. Ancak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu talebi defalarca reddetti.

REFAH'TA EVLERE BOMBARDIMANDA EN AZ 27 ÖLÜ

Netanyahu hükümeti Hamas'a ödün verdirmek için Refah'a yönelik saldırıları yoğunlaştırırken, güney kentinde evlerin vurulmasıyla en az 27 Filistinli öldürüldü.

TOPLAM ÖLÜ SAYISI 34 BİN 500'E DAYANDI

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 Filistinli daha öldürüldü, 68 Filistinli daha yaralandı. İsrail'in 7 Ekim'den beri düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinli sayısı 34 bin 488'e, yaralanan Filistinli sayısı 77 bin 643'e yükseldi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar