Hamas'ın serbest bıraktığı Taylandlılar ülkelerine döndü

Hamas'ın serbest bıraktığı Taylandlılar ülkelerine döndü
Tayland Dışişleri Bakanlığı, Hamas'ın serbest bıraktığı "23 Taylandlı esirden 17'sini" taşıyan uçağın başkent Bangkok'a iniş yaptığını açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, Hamas'ın elinde dokuz Taylandlının daha bulunduğunu aktardı.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde Hamas'ın serbest bıraktığı Taylandlılar ülkelerine döndü.

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, Tayland Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hamas'ın serbest bıraktığı "23 Taylandlı esirden 17'sini" taşıyan uçağın başkent Bangkok'taki Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı'na iniş yaptığı bildirildi.

Açıklamada, serbest bırakılan diğer altı Taylandlının ise doktorların henüz sağlık durumlarının seyahat etmeye uygun olmadığını belirtmelerinden dolayı dönüş yapamadığı kaydedildi.

Açıklamada, Hamas'ın elinde dokuz Taylandlının daha bulunduğu aktarıldı.

Vatandaşlarını karşılamak üzere havalimanına giden Tayland Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Parnpree Bahiddha-Nukara, burada yaptığı açıklamada, "Kalan 9 rehinenin de özgürlüğüne kavuşup Tayland'a dönmesini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Tayland hükümeti ve Hamas'tan daha önce yapılan resmi açıklamalarda bugüne kadar 16 Taylandlının serbest bırakıldığı duyurulmuştu.

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, 24 Kasım'da Hamas'ın elindeki 12 Taylandlı esirin salıverildiğini bildirmişti.

Hamas da 26 Kasım'da aralarında dört Tayland vatandaşının bulunduğu 17 esiri Uluslararası Kızılhaç Örgütüne teslim ettiklerini açıklamıştı. (AA)

Öne Çıkanlar