Hamas'ın üst düzey yetkilisi: Blinken çözümün değil, sorunun bir parçası

Hamas'ın üst düzey yetkilisi: Blinken çözümün değil, sorunun bir parçası
Hamas'ın Biden'ın Gazze planını 'çok fazla değiştirmek' istediğini iddia edip ret yanıtı almış gibi konuşan ABD Dışişleri Bakanı'nı, örgütün üst düzey bir ismi yalanladı. ABD Güvenlik Danışmanı Sullivan'ın bakandan daha ılımlı tepki vermesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Savaşı'nı bitirme planının BM Güvenlik Konseyi kararı olarak kabul edilmesine koşut Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Hamas'ın verdiği resmi yanıtı sert dille eleştirmesine örgütten tepki geldi.

Katar merkezli Al Araby TV'ye konuşan Hamas Siyasi Büro Üyesi Usame Hamdan, Biden'ın Gazze planına örgütün resmi yanıtında çok sayıda yeni fikir ortaya koyduğuna dair ABD Dışişleri Bakanı'nın açıklamasını yalanladı.

'5 MAYIS'TA NE DEDİYSEK O'

Hamas'ın 5 Mayıs'ta kabul ettiğini arabuluculara ilettiği teklifi hatırlatan Hamdan, "Sunduğumuzda her şeyde 5 Mayıs'takine bağlılığımızı teyit ettik ve herhangi bir yeni fikir veya öneri hakkında konuşmadık" dedi.

'KALICI ATEŞKES TAAHHÜDÜNDEN KAÇIYORLAR'

Hamas'ın "önerileri reddede tarafın İsrail olduğu" tutumunu yineleyen Hamdan, ABD yönetimini, Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkesle ilgili "her türlü taahhütten kaçınmak" konusunda İsrail'le birlikte hareket etmekle suçladı.

Blinken'in Gazze ihtilafında "çözümün değil, sorunun bir parçası" olduğunu dile getiren Hamas Siyasi Büro Üyesi, arabulucuları, İsrail'in "sorumluluklarından kaçmamasını" sağlayacak garantiler sağlamaya çalıştı.

HAMAS: BLINKEN SOYKIRIMIN SUÇ ORTAĞI

Ardından Hamas açıklaması geldi. "Blinken'ın İsrail'i temize çıkarmaya çabası ve bir anlaşmaya varılmasını engellemekten Hamas'ı sorumlu tutma tavrı, ülkesinin soykırım savaşına suç ortaklığı politikasının bir devamıdır" denilen Hamas açıklamasında, "Dünyanın BM Güvenlik Konseyi kararına ilişkin Netanyahu ve hükümetinden herhangi bir memnuniyet ifadesi duymadığına" dikkat çekildi.

"İsrail'in Biden'ın önerisiyle açıkça çelişerek Gazze'de herhangi bir kalıcı ateşkesi reddetmeye devam ettiğini" belirten Hamas, "sunulan öneriyi, ateşkes anlaşmasına varılması ve esirlerin serbest bırakılması yönündeki tüm önerileri olumlu şekilde ve ulusal sorumlulukla ele aldıklarını" dile getirdi.

BLINKEN HAMAS'IN HAMİSİYLE YAKIN TEMASTA

Öncesinde Hamas siyasi liderliğine evsahipliği yapan Katar'da basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı, "Hamas tek kelimeyle 'evet' cevabı verebilirdi. Bunun yerine yaklaşık iki hafta bekledi ve ardından daha fazla değişiklik önerdi; bunların bir kısmı daha önce aldığı ve kabul ettiği pozisyonların ötesine geçiyor" dedi. "Hamas'ın önerdiği çok sayıda değişikliğin bazısının uygulanabilir, bazısının uygulanamaz olduğunu" iddia eden Blinken, Doha'da Müslüman Kardeşler ve Hamas'ın hamisi Katar Emiri Temim bin Hamad Sani ile de görüştü.

SULLIVAN'A GÖRE HAMAS'IN YANITINDA BÜYÜTÜLECEK BİR ŞEY YOK

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Blinken'dan daha ılımlı konuştu. Sullivan, Hamas'ın ateşkes teklifinde önerdiği değişikliklerin "küçük" olduğunu ve ABD'nin İsrail ile Hamas arasındaki makası kapatmak için arabulucular Mısır ve Katar ile birlikte çalışacağını söyledi.

Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı, "Önerilen değişikliklerin çoğu önemsiz ve beklenmedik değil. Diğerleri BM Güvenlik Konseyi kararında belirtilenlerden çok daha farklı" dedi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar