Hamas'tan 'Bir grup İsrail askerini rehin aldık' iddiası

Hamas'tan  'Bir grup İsrail askerini rehin aldık' iddiası
Kassam Tugaylarının sözcüsü Ebu Ubeyde, Cibaliye Mülteci Kampı'nda bir grup İsrail askerini esir aldıklarını ileri sürdü. İsrail'den yalanlama geldi.

El-Kassam Tugayları: "Gazze Şeridi'nde bir grup İsrail askerini esir aldık"
- İsrail ordusunun, 27 Ekim'de Gazze Şeridi'ne başlattığı kara savaşı sırasında ilk kez İsrail askerlerinden esirler alındığı belirtilirken, esir askerlerin sayılarına ilişkin bilgi verilmedi

Artı Gerçek - İsrail ordusu rehine ailelerinin baskısına ve Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'a saldırının derhal durdurulması talimatına rağmen Gazze'deki saldırıları devam ederken, Hamas'tan "Bir grup İsrail askerini esir aldık" açıklaması geldi. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının Sözcüsü Ebu Ubeyde, Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı'nda bir grup İsrail askerini pusuya düşürdüklerini ileri sürdü.

Görüntülü açıklama yapan Ebu Ubeyde, "Cumartesi akşamı öncesinde Kassam savaşçıları, İsrail askerlerini Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki bir tünele çekerek komplike bir operasyon gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı. İsrail askerlerinden bir grubun tünelde pusuya düşürüldüğünü savunan Ebu Ubeyde, sıfır mesafede çatışma yaşandığını, gelen takviye güçlere de patlayıcılarla saldırılar düzenlendiğini ileri sürdü.

Ebu Ubeyde, tünele çekilen İsrail askerleriyle girilen çatışmada ölü yaralı ve esir olmak üzere tümünün rehin alındığını, askerlerin ellerindeki askeri mühimmata da el konulduğunu iddia etti. Ebu Ubeyde'nin konuşması sırasında, tüneldeki operasyon sırasında öldürülen bir İsrail askerinin cenazesinin kaldırılmasının yanı sıra İsrail askeri elbiseleri, miğfer ve silahlara ait görüntüler de paylaşıldı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniey Hagari ise Hamas'ın açıklamasını yalanladı. Açıklamada, "Hiçbir asker esir alınmamıştır" denildi. (DIŞ HABERLER, AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar