Hatice Cengiz, Veliaht Prens Selman'a dava açtı

Hatice Cengiz, Veliaht Prens Selman'a dava açtı
Hatice Cengiz'in nişanlısı olan gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmüş, ölüm emrinin bin Selman tarafından verildiği öne sürülmüştü.

Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğu'nda öldürülan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a ve bazı yetkililere, cinayetten sorumlu tutulmaları için ABD'de dava açtı. 

AA'nın haberine göre, Hatice Cengiz ve "Arap Dünyası için Şimdi Demokrasi Platformu", başkent Washington DC'de Muhammed bin Selman ve bazı Suudi yetkililer hakkında dava açtı. 

Dava dilekçesinde, "Sayın Kaşıkçı'nın gaddarca işkenceye uğraması ve katledilmesi, tüm dünyadaki insanların vicdanını şok etti" ifadesine yer verildi. 

'CENGİZ SEVDİĞİ KİŞİYİ KAYBETTİ'

Cinayetin amacının "ABD'de hak savunuculuğu yapan" Kaşıkçı'yı susturmak olduğu vurgulanan metinde şunlar kaydedildi: "Bu cinayet Davalı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın emriyle gerçekleştirilmiştir. Davalılar, Kaşıkçı'nın ABD'deki eylemlerini kendi çıkarlarına karşı bir varoluş tehdidi olarak görmüş ve bu davanın konusu çirkin eylemleri kurmuşlardır.

Dava metninde, Hatice Cengiz'in finansal olarak Kaşıkçı'ya bağlı olduğu bilgisine yer verilerek, bu cinayetle Cengiz'in "sevdiği kişiyi, dostunu, manevi desteğini ve muhabbetini" kaybettiği aktarıldı. 

Ayrıca Kaşıkçı'nın evlilik belgeleri için Suudi Arabistan'ın Washington DC Büyükelçiliğine gittiğinin anımsatıldığı metinde, "Davalılar, bunun ardından Kaşıkçı'yı öldürmek için bir fırsat yarattı. Özellikle Kaşıkçı'yı öldürme komplolarının bir parçası olarak, Suudi büyükelçilik yetkilileri Kaşıkçı'nın istediği belgelerin kendilerinde olmadığını belirtti ve onu İstanbul'daki Başkonsolosluğa yönlendirdi" denildi. 

Öne Çıkanlar