Havayolu, 101 yaşındaki kadının doğum tarihini algılamayıp 100 yıl ileri attı

Havayolu, 101 yaşındaki kadının doğum tarihini algılamayıp 100 yıl ileri attı
Amerikan Havayolları'nın bilgisayarları, 101 yaşındaki bir kadının 1922 olan doğum tarihini algılayamayıp 2022 yazdı. "Beni değil bir bebeği bekliyorlardı" diyen kadın, aynı şeyin ikinci kez başına geldiğini söyleyerek sorunun düzeltilmesini istiyor.

Artı Gerçek - Amerikan Havayolları'nın, bilgisayar sistemlerindeki bir hata nedeniyle 101 yaşındaki bir kadın yolcuyu uçuşlarda bebek olarak kaydettiği ortaya çıktı. Şirketin rezervasyon sisteminin 1922 olan doğum tarihini "çok eski" olduğu için algılayamadığı, bu nedenle de 100 yıl ileri çekip 2022 olarak yazdığı belirtildi.

BBC News muhabiri Joe Tidy'nin kendisinin de seyahat ettiği uçuşta tanık olduğu olaya göre, Patricia isimli 101 yaşındaki kadın uçağa bindiği kabin görevlileri şaşkınlık geçirdi. Kızı Kris ile birlikte Chicago'dan Marquette kentine uçmak için Amerikan Havayolları'na rezervasyon yaptıran Patricia, bu durumun ikinci kez başına geldiğini söyledi.

'BENİ DEĞİL BİR ÇOCUĞU BEKLİYORLARDI'

Soyadını vermek istemeyen Patricia, "Benim bir çocuk olduğumu düşünmeleri ve yaşlı bir kadın olduğumu görmeleri komikti" dedi. Patricia, rezervasyonda 1922 olan doğum yılının verilmesine ve yetişkin bileti istenmesine rağmen doğum tarihinin bilgisayar hatası nedeniyle 2022 olarak algılandığını anlattı:

"Bilet rezervasyonunu kızım internetten yaptı ve havalimanındaki bilgisayar, doğum tarihimin 1922 değil, 2022 olduğunu düşündü. Aynı şey geçen yıl da başıma geldi. Yine beni değil, bir çocuğu bekliyorlardı."

'TEKERLEKLİ SANDALYE GECİKİYOR'

Eski bir hemşire olan ve her sene soğuk kış aylarından da kaçmak için ailesinin yanına giden Patricia, her iki olayda da havayolu çalışanlarının kendisine çok yardımcı olduğunu söyledi. Ancak 101 yaşındaki kadın, bilgisayar hatasının kendisini güldürdüğünü söylese de bu durumun sorun yarattığını da ekledi.

Patricia, kendisinin yerine kucakta taşınabilecek bir bebek beklendiği için terminal içinde tekerlekli sandalyenin hazır tutulmadığını söyledi. Aynı şekilde, uçaktan inerken de tekerlekli sandalye getirilmesi için kızıyla birlikte tüm yolcular indikten sonra hâlâ bekletildiklerini anlattı.

Kızı Kris'in zorlanması nedeniyle de Amerikan Havayolları'nın gerçek yaşını algılamasını istediğini anlatan Patricia, "Zavallı kızım bütün eşyalarımızı havalimanında bir kapıdan diğerine taşımak zorunda kaldığı için bilgisayarı tamir etmelerini istiyorum" dedi.

97 YAŞINA KADAR YALNIZ SEYAHAT ETMİŞ

Patricia, 97 yaşına kadar tek başına seyahat edebildiğini ama artık görme sorunu yaşaması nedeniyle ailesinden yardım aldığını da anlattı. Bilgisayar sorunlarının kendisini uçağa binmekten alıkoymayacağını da belirten 101 yaşındaki kadın, gelecek sonbahardaki seyahatini iple çektiğini de söyledi.

Amerikan Havayolları, BBC'nin sorularını henüz yanıtlamadı. (DIŞ HABERLER)

* Fotoğraf: BBC News

Öne Çıkanlar