Hengaw: İran güçleri Kürdistan Eyaleti'nde üç sivili öldürdü

Hengaw: İran güçleri Kürdistan Eyaleti'nde üç sivili öldürdü
Hengaw adlı insan hakları örgütü İran güvenlik güçlerinin Kürdistan Eyaleti'ndeki Divandere'de eylemcilere ateş açarak üç sivili öldürdüğünü, Bukan kentinde ise ölen bir eylemcinin cesedini kaçırarak gizlice gömdüğünü duyurdu.

Artı Gerçek- İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesi sonrası başlayan eylemlerde yüzlerce kişinin daha öldürülmesiyle büyüyen öfke ve eylem dalgası sürüyor.

İran'da Kürtlerin yoğun yaladığı bölgelerdeki insan hakları ihlallerini kaydeden Norveç merkezli Hengaw adlı insan hakları örgütü İran güçlerinin bugün (19 Kasım cumartesi günü) eylemcilere ateş açması üzerine Divandere'de üç sivilin öldürüldüğünü duyurdu.

Çok sayıda bölge sakininin çatışma sesleri duyduğunu ve kentte durumun kritik olduğunu duyuran Hengaw, ölenlerden ikisinin kimliğini de duyurarak bu kişilerin Fuad Sawari ve Habibullah Fathi olduğunu açıkladı.

Hengaw'ın sosyal medya hesabından yayınladığı bir diğer görüntüde ise Divandere'de yer alan gönüllü milis örgütü Besic'e ait bir heykelin protesto amaçlı yakıldığı görüldü.

BUKAN'DA ÖLDÜRÜLEN KİŞİNİN CENAZESİ KAÇIRILDI

AFP'ye bilgi veren Hangaw yetkilisi ayrıca cuma gecesi İran Devrim Muhafızları'nın Kürdistan eyaletinde yer alan Bukan kentindeki Şahid Gholi Pur hastanesinden Şehriyar Muhammedi adlı eylemcinin cenazesini kaçırdığını ve gizlice bilinmeyen bir yere gömdüğünü söyledi.

Hangaw çalışanı "Rejim güçleri ailenin üzerine de ateş açtı ve en az 5 kişi yaralandı" dedi.

Aktivistler İranlı güvenlik güçlerinin öldürülen eylemcilerin cesedini cenazelerinde şiddet eylemleri çıkabileceği gerekçesiyle bilinmeyen yerlere gömdüğünü söylüyor.

HRANA: ÖLDÜRÜLEN EYLEMCİ SAYISI 400'Ü AŞTI

ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) ise ülke genelinde Mahsa Amini'nin cenazesinin yapıldığı 17 Eylül'den bu yana yapılan eylemlerde yaşanan şiddet olaylarında ölen eylemci sayısının 18 Kasım itibarıyla 402'ye ulaştığını duyurdu.

Eylemlerde 58 çocuğun öldüğünü duyuran örgüt şiddet olaylarında 45 İranlı güvenlik görevlisinin de yaşamını yitirdiğini söyledi.

'İRAN, LİBYA YA DA SURİYE DEĞİL'

İran ise Mahsa Aminin cenazesi sonrasında eylemlerin yayılmasından dış güçleri sorumlu tutuyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan 17 Kasım'da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İsrail ve Batı ülkelerinin istihbarat servislerini İran'da "iç savaş çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Abdullahiyan, "İran'da iç savaş, yıkım ve parçalama planları yapan güvenlik güçleri, sahte İsrail rejimi ve bazı batılı siyasetçiler bilmelidir ki İran, Libya ya da Sudan değildir. Bugün düşmanlar İran'ın bütünlüğünü ve İran kimliğini hedef almıştır. Halkın bilgeliği düşmanı hayal kırıklığına uğrattı" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar