Hizbullah komutanına suikasta misilleme: İsrail'in kuzeyine 170'den fazla roket atıldı

Hizbullah komutanına suikasta misilleme: İsrail'in kuzeyine 170'den fazla roket atıldı
İsrail-Lübnan cephesi ateş topuna döndü. Hizbullah, İsrail'in 7 Ekim'den beri en üst düzey komutanına suikast düzenlemesine yanıt olarak Kuzey İsrail'e 170'den fazla roket ve füze fırlattı.

Artı Gerçek - İran destekli Direniş Ekseni'nin Lübnan ayağını oluşturan Hizbullah'ın İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze'ye tüm gücüyle yüklenmesini önlemek için yaptığı eylemlerin sınır çatışmasına dönüşmesi nedeniyle yeni bir savaş çıkmasından korkulurken, bölge kontrolden çıkıyor.

Hizbullah, İsrail tarafından 7 Ekim'den beri en üst düzey komutanının öldürülmesine bugüne değinki en büyük füze saldırısıyla karşılık verdi. Şii örgütün İsrail'in kuzeyine 170'den fazla roket göndermesinin ardından, İsrail savaş uçakları Lübnan'ın güneyinde "fırlatma noktalarını" vurdu.

Yeni tırmanmaya, dün gece İsrail’in Lübnan'ın güneyindeki Cuaiyye kasabasına suikast niteliğindeki hava saldırısında öldürdüğü 4 Hizbullah üyesi arasında üst düzey saha komutanı Talib Sami Abdullah’ın da bulunması neden oldu.

HİZBULLAH AÇIKLAMASINA KOMUTAN VURGUSU

Hizbullah'ın açıklamasında Talib Sami Abdullah için "komutan" ifadesi kullanıldı. Şii örgüt daha önce sadece ocakta İsrail SİHA'sının füze saldırısında öldürülen Visam Hasan el Tavil için "komutan" vurgusunu yapmıştı. Hizbullah, Güney Lübnan'ın orta ve sınır bölgesinden sorumlu Nasır biriminin komutanı Talib Sami Abdullah'ın İsrail saldırıları için kullandığı terim olan "Kudüs yolunda öldürüldüğünü" söyledi.

TİBERYA İLK KEZ HEDEF OLDU

Bunu bu sabah Güney Lübnan'dan İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri ve Kuzey İsrail'e en az 170 roket ve tanksavar güdümlü füze fırlatılması takip etti. Kuzey İsrail, roket ya da SİHA saldırısı uyarısı için çalınan sirenlerin sesleriyle inlerken, ilk kez Celile Gölü'nün batı kıyısındaki Tiberya kenti de hedef alındı.

Hizbullah'ın roket saldırıları nedeniyle Kuzey İsrail'de yine yangınlar çıktı. İsrail itfaiyesi, yanan üç bölgeye 21 ekip ve 8 uçak yönlendirdiğini duyurdu.

HİZBULLAH'A GÖRE İSRAİL'İN ÖNEMLİ ASKERİ TESİSLERİ VURULDU

İsrail ordusu, füzelerin çoğunun Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından imha edildiğini, kalanların açık alanlara düştüğünü, önemli bir hasar ve yaralanan olmadığını söyledi.

Hizbullah ise Meron hava gözetleme üssü, Ein Zeitim ve Kibbutz Amiad'da bulunan askeri üslerin yanısıra Kibbutz Sasa'daki Plasan zırhlı araç fabrikası dahil olmak üzere çok sayıda İsrail askeri tesisini hedef aldığını açıkladı.

MİSİLLEMEYE MİSİLLEME

Ardından İsrail ordusu Güney Lübnan'da füze fırlatma ve altyapı tesislerinin olduğu Hanine ve Yater'e hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. (Times of Israel, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar