Hollanda'da regl ürünleri ücretsiz dağıtılacak

Hollanda'da regl ürünleri ücretsiz dağıtılacak
Yayınlanma:
A+ A-
Hollanda Temsilciler Meclisi, "asgari gelire sahip" kadınlar için regl ürünlerinin ücretsiz sağlanmasına yönelik öneriyi kabul etti. Volt Partisi'nden Marieke Koekkoek, gelecek yıl hayata geçmesi beklenen uygulamayı "sadece bir başlangıç" diye niteledi.

Artı Gerçek - Hollanda Temsilciler Meclisi dar gelirli kadınlar için regl ürünlerinin ücretsiz olarak sağlanmasına karar verdi.

Karar, ülkede her on kadından birinin regl ürünlerini temin edecek gelirden yoksun olması sebebiyle alındı.

Çoğunluk oyuyla karara imza atan Temsilciler Meclisi, "en azından asgari gelire sahip olan kadınlar için" regl ürünlerinin "ücretsiz ve kolay ulaşılabilir olması gerektiğini" vurguladı.

'REGL BİR TERCİH DEĞİL'

Hükümet ortağı Demokratlar 66 Partisi (D66) milletvekili Hülya Kat muhalefet milletvekilleriyle ortak hazırladığı öneriye ilişkin, "Regl bir tercih değil, gayet normal bir şey" dedi.

D66'nın yayınladığı bildiride ise "maddi zorluklar sebebiyle regl ürünlerine erişemeyen kadınların bazı durumlarda okula ya da işe dahi gidemediği" belirtildi. Açıklamada, "tuvalet kağıdı ya da gazete kağıdı gibi uygun olmayan ürünlerin kullanılmasının sağlık sorunlarına da yol açabileceğinin" altı çizildi.

Volt Partisi milletvekili Marieke Koekkoek'ün "başlangıç" diye nitelediği önerinin kabulüyle "herkes için ücretsiz regl ürünlerinin sağlanabilmesi için yapısal sorunların çözümü yönünde bir adım atıldığını" dile getirdi.

'DAĞITIM GIDA BANKASI ARACILIĞIYLA YAPILABİLİR'

Hollanda Başbakan Yardımcısı Carola Schouten de öneriyi desteklediğini açıkladı. Önerinin tartışıldığı oturumda söz alan Schouten, regl ürünlerinin ücretsiz dağıtımının gıda bankası aracılığıyla yapılabileceğini belirtti.

Hollanda bütçesine yıllık 2 milyon dolar (yaklaşık 38 milyon Türk Lirası) ek maliyet getirmesi beklenen uygulamanın gelecek yıl hayata geçmesi planlanıyor.

Hükümetin gelecek sene hayata geçecek uygulama için gerekli kaynağı Avrupa Sosyal Fonu'ndan karşılamaya çalışacağı belirtildi. Uygulama kapsamında, ihtiyacı olanlara regl ürünleri sağlayan sivil toplum kuruluşlarının da maddi destek alması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar