HTŞ lideri Colani'den Türkiye'ye Suriye’de 'u dönüşü' suçlaması

HTŞ lideri Colani'den Türkiye'ye Suriye’de 'u dönüşü' suçlaması
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'nin İdlib vilayetini kontrol eden cihatçı Heyet Tahrir el Şam örgütünün lideri Ebu Muhammed el Colani, Ankara-Şam görüşmelerine tepki gösterdi. Temasları 'u-dönüşü' olarak niteleyen Colani'nin diğer silahlı gruplara birleşme çağrısı dikkat çekti.

Artı Gerçek - Türkiye ile Suriye arasında 11 yıl sonra üst düzey resmi temas kurulmasına, sınır vilayeti İdlib'in büyük çoğunluğunu kontrol eden Heyet Tahrir el Şam (HTŞ - eski el Nusra) örgütünün tepkisini çekti. Aynı zamanda El Kaide'nin eski Suriye kolu olan HTŞ'nin lideri Ebu Muhammed el Colani, "Uzlaşmayacağız" başlıklı dört dakikalık bir video yayınlayarak, diğer silahlı gruplara 'Suriye rejimine karşı birleşme' çağrısında bulundu.

'EMEVİ CAMİ GÖRSELİYLE KONUŞTU'

Erdoğan'ın 2012'de 'namaz kılma' temennisini dile getirdiği Emevi Cami'nin bir posterinin önünden konuşan Colani, Suriye ile Türkiye arasında Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan görüşmeleri "ciddi bir gerileme" ve "Suriye devriminin hedeflerinden sapan tehlikeli u-dönüşü" olarak niteledi. Colani, HTŞ'nin "yeni bir meydan okuma ile karşı karşıya olduğunu" savunarak "Suriye rejimi ve Rus müttefikinin Türk tarafıyla yaptığı görüşmeler, amaçlarımızdan ciddi bir sapma anlamına geliyor" diye konuştu.

TÜRKİYE DESTEKLİ GRUPLARA 'BİRLEŞİK CEPHE' ÇAĞRISI

Colani'nin, Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye destekli gruplara "mevcut tehdide karşı koymak için HTŞ ile birleşik bir cephe oluşturma" çağrısında bulunması ve "zor günlere hazırlandıklarını" söylemesi dikkat çekti. HTŞ lideri, örgüte bağlı medya kuruluşu Amjaad üzerinden servis edilen videoda, Şam'la normalleşme girişimlerini "Suriye rejimine verilen bir ödül" olarak niteledi; Suriye yönetimini devirene dek mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye ile Suriye arasında 11 yıl sonra ilk üst düzey resmi temaslar, Ankara'nın yeni kara harekâtından söz ettiği ve seçim sürecine girilen bir dönemde gelmişti. İlk olarak savunma bakanları Moskova'da Rus mevkidaşlarının arabuluculuğunda aynı masaya otururken, benzer formattaki bir görüşmenin dışişleri bakanları arasında da yapılması bekleniyor.

MIDDLE EAST EYE: ANLAŞMA SAĞLANMADI

Öte yandan, savunma bakanları toplantısının 'samimi' bir havada geçtiği belirtilse de, tarafların birbirlerinden taleplerinin henüz karşılık bulmadığı anlaşılıyor. Son olarak Middle East Eye sitesine konuşan kaynaklar, Suriye yönetiminin "silahlı grupların terörist ilan edilmesi" talebinin Türkiye tarafından reddedildiğini, Ankara'nın ise "siyasi çözüm bulunmadan Suriye topraklarından çekilmeyeceği" yönündeki pozisyonunu yinelediğini söyledi. Kaynaklar, görüşmede Suriye tarafının Türkiye'nin çağrısını yaptığı üzere YPG'ye karşı harekete geçmeye istekli görünmediğini de ekledi.

Şam ile Ankara'nın uzlaşması halinde Türkiye'nin 'Suriye Milli Ordusu' çatısı altında desteklediği silahlı gruplar ile İdlib'deki HTŞ'nin akıbeti, çözümü en çok merak edilen konular arasında. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar