İddia: Türkiye, Suriye ordusunun kuşatması altında kalan gözlem noktalarını boşaltıyor

İddia: Türkiye, Suriye ordusunun kuşatması altında kalan gözlem noktalarını boşaltıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2020 23:43
A+ A-
Gelen haberlere göre, Hama'nın kuzeyi ve İdlib'in güneyinde bulunan, geçen yıl Suriye ordusunun fiili kuşatması altına girince işlevsiz kalan Morek'ten çekilme başladı.

Türkiye'nin Rusya'yla 2017'de yapılan Soçi Anlaşması kapsamında Suriye'nin İdlib ve Hama kentleri kırsalında kurduğu bazı gözlem noktalarından çekileceği ve Morek gözlem noktasının taşınmasına başlandığı bildiriliyor.

İddiaya göre, Hama'nın kuzeyi ve İdlib'in güneyinde bulunan ve geçen yıl Suriye ordusunun fiili kuşatması altında kalan Morek gözlem noktasından çekilme başladı. Suriye "muhalefeti"nden bir kaynak da Morek'ten taşınmaya başlandığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen başka bir kaynak ise taşınma işleminin bugün erken saatlerde başladığını ve başka bir gözlem noktasının taşınmasının şu aşamada söz konusu olmadığını söyledi.

'BAŞKA NOKTALARDAKİ GÜÇ TAKVİYE EDİLDİ'

Reuters haber ajansı da geçen yıl kurulan gözlem noktalarından geri çekilen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede başka noktalardaki varlığını güçlendirdiğini belirten bir haber geçti.

Mart ayında Rusya ile varılan ateşkes çerçevesinde İdlib'in güneyine konuşlanan gözlem noktalarının boşaltılması için Moskova'nın Ankara'ya baskı yaptığı yolunda haberler Rusya medyasında yer almıştı.

Suriyeli kuzeyinde 10 bin veya 15 bin Türkiye askerinin bulunduğu belirtiliyor.

Rusya basınındaki haberlerde ise, çekilmenin Moskova'yla Ankara arasında yapılan bir anlaşma kapsamında gerçekleşeceği, Morek'teki 9 numaralı gözlem noktasındaki askerlerin başka bir yere taşınmasının başladığı belirriliyor.

Türkiye'nin çekileceği iddia edilen diğer gözlem noktaları ise Şir Maghar, Tel Tukan ve Seyh Akil. Ancak bu konuda resmi açıklama yapılmış değil. (EURONEWS/HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar