İki kızı rehin alınan İsrailli anne: Beni 243'üncü rehine olarak hemen şimdi Gazze'ye yollayın

İki kızı rehin alınan İsrailli anne: Beni 243'üncü rehine olarak hemen şimdi Gazze'ye yollayın
Yayınlanma:
A+ A-
7 Ekim'de iki kızı rehin alınan Maayan Zin, Biden ve Netanyahu'uys seslendi: "Onları kurtaramayacaksanız beni hemen şimdi Gazze'ye yollayın. Kaçırılan 243'üncü kişi olacağım."

Artı Gerçek - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze'de ateşkes için rehinelerin serbest bırakılmasını, Hamas ise rehineleri bırakmak için ateşkes ilan edilmesini şart koşarken, iki çocuğu Gazze'de esir olan İsrailli bir anne isyan etti. Maayan Zin, "Onları hemen şimdi kurtaramazsanız, beni şimdi Gazze'ye götürün" dedi.

Anne Zin, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş örgütlerinin 7 Ekim'de düzenlediği saldırıların 30'uncu gününde, sosyal medya hesabından duygusal bir video paylaştı. Zin, İsrail'in resmi rehine sayısını 242 olarak açıklamasına atıfla, "243 numaralı rehine olurum" dedi.

'HEMEN ŞİMDİ GETİRMEZSENİZ...'

Videoda Zin, 15 yaşındaki Dafna ile sekiz yaşındaki Ella'nın babalarının öldürülmesine tanıklık ettiğini de anlatarak şu ifadeleri kullandı:

"ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya sesleniyorum. Kızlarımı hemen şimdi geri getiremezseniz, sizden rica ediyorum, size yalvarıyorum; beni hemen şimdi onların yanına gönderin. Beni Gazze'ye yollayın. Kaçırılan 243'üncü kişi olacağım."

İsrail basınındaki haberlere göre, Dafna ve Ella, Gazze sınırı yakınındaki Nir Oz kibbutzunda rehin alındı. Babaları, babalarının partneri ve üvey erkek kardeşlerinin öldürüldüğü belirtilen çocukların Gazze'de çekilmiş videoları da yayınlandı.

KAÇ REHİNE VAR?

7 Ekim'den sonra Hamas'tan yapılan açıklamada, kendilerinin elinde yaklaşık 200, İslami Cihad'ın elinde ise yaklaşık 50 İsrailli rehine bulunduğu belirtilmişti. İkisi ABD vatandaşı, ikisi ise ileri yaşta dört kadın rehin, geçtiğimiz haftalarda serbest bırakılmıştı. Hamas, rehinelerden bazılarının da İsrail'in aralıksız bombardımanında öldüğünü duyurmuştu.

Netanyahu İsrail kamuoyunda rehinelerin kurtarılmasına değil askeri saldırılara öncelik vermekle eleştirilmesine rağmen, ateşkes için rehinelerin serbest bırakılmasını ön şart olarak sunmaya devam ediyor. Hamas ise rehinelerin bırakılmasının ön şartını ateşkes olarak belirlemiş durumda.

HAMAS YETKİLİSİ MERZUK: ÇATIŞMA DURMADAN REHİNELERİ BIRAKAMAYIZ

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk, BBC ile bugün gerçekleştirdiği söyleşide, İsrail Gazze’yi bombalarken rehineleri serbest bırakamayacaklarını yineledi. Merzuk, "Rehineleri serbest bırakacağız ama önce çatışmaların durması gerek” dedi. Geçen hafta sekiz Rusya-İsrail çifte vatandaşı rehinenin durumunu da görüşmek üzere Moskova'ya giden Merzuk, Hamas'ın "Gazze’deki Rus rehineleri aradığını ve iki kadını bulduklarını ancak çatışmalar nedeniyle serbest bırakamadıklarını” da söyledi. Ebu Merzuk, “İsrailliler çatışmalara son verirse, rehineleri Kızılhaç’a verebiliriz” dedi.

Hamas yetkilisinin, 7 Ekim'de saldırılarında sivillerin öldürüldüğünü reddetmesi ve sadece zorunlu askerlik yapanların hedef alındığını savunması da dikkat çekti. Merzuk, "Hamas'ın kadınlara, çocuklara ve sivillere saldırı düzenlemediğini" söyledi. İsrail, saldırılarında ölen 1400’den fazla kişinin sivil olduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar