İngiltere'de mutasyona uğrayan Coronavirus panik yarattı: Küresel bir dalgalanmaya neden olabilir

İngiltere'de mutasyona uğrayan Coronavirus panik yarattı: Küresel bir dalgalanmaya neden olabilir
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusunda keşfedilen yeni Coronavirus'ün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu belirtildi.

İngiltere'de mutasyona uğrayan bir Coronavirus'un tespit edilmesi kaygılara neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) İngiltere ile yakın temasta olduklarını açıklarken, Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, "Bildiren virüs,  2021'de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir" uyarısında bulundu.

İki milyondan fazla vakanın görüldüğü İngiltere'de Coronavirus'un mutasyona uğramış bir türü tespit edildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson "Mutasyon geçirmiş corona virüsü önceki virüse göre yüzde 70 daha bulaşıcı" olduğunu söylerken; Hollanda, Belçika ve İtalya, İngiltere'den uçuşları yasakladı.

 

ÖZLÜ: UMARIM KÖTÜ SENARYO GERÇEKLEŞMEZ

Mutasyona uğrayan Coronavirus hakkında sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Umarım kötü senaryo gerçekleşmez" dedi.

"İngiltere'den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021'de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir" uyarısında bulunan Özlü, şunları yazdı:

"Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor. Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama, dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkarlık yapmamamız gereken günlerdeyiz."

WHO: İNGİLTERE İLE TEMASTAYIZ

WHO tarafından yapılan bilgilendirmede ise "Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) daha hızlı yayılan yeni türüyle ilgili İngiliz yetkililerle yakın temas halindeyiz" denildi. WHO'nun resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, edinilen bilgilerin 194 ülke ile paylaşılacağı belirtildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar