İngiltere 'hafızasını kaybetti': Boris Johnson'ın Cincinnatus kehaneti tutacak mı?

İngiltere 'hafızasını kaybetti': Boris Johnson'ın Cincinnatus kehaneti tutacak mı?
Brexit sonrası siyasi istikrar bulamayan İngiltere'de, Liz Truss'ın istifası sonrası başbakanlık için yine Boris Johnson'ın adı geçiyor. Kendisini Roma'yı kurtarmak için geri çağrılan Cincinnatus'a benzetmiş Johnson'ın dönme ihtimali şaşkınlık yarattı.

Artı Gerçek - İngiltere'de Liz Truss'ın başbakanlıktan istifa etmesiyle iktidardaki Muhafazakâr Parti yeni bir liderlik krizine gömülürken, eski başbakan Boris Johnson'un koltuğa dönebileceği ihtimali konuşuluyor. Johnson'ın adının öne çıkan parti lideri ve başbakan adayları arasında geçmesi sonrası, ünlü İngiliz hiciv gazetesi Private Eye'ın ağustos ayında hazırladığı "Hafıza kaybı mı yaşıyorsunuz?" başlıklı bir haber sosyal medyada viral oldu.

Sadece 45 gün görev yapan Liz Truss, hükümetinin özellikle ekonomi politikaları nedeniyle krize gömülmesi sonrasında dün istifa etmişti. Muhafazakâr Parti'de liderin nasıl seçileceğine karar veren 1922 Komisyonu adlı kurul, yeni parti başkanının bir hafta içinde belirlenmesi gerektiğini açıkladı. Adaylık yarışına girmek isteyen isimlerin parti içinden en az 100 vekilin imzasını alması gerekirken, öne çıkan isimlerin Johnson ile eski maliye bakanı Rishi Sunak olması dikkat çekiyor.

TATİLİNİ YARIDA KESTİ

İktidarı boyunca skandallarla gündeme gelen, son olarak Covid-19 önlemlerine kendisinin de uymadığı ortaya çıkıp para cezası alınca istifa etmek zorunda kalan Johnson'ın, Karayiplerdeki tatilini yarıda keserek Londra'ya döneceği belirtildi.

KENDİSİNİ CİNCİNNATUS'A BENZETMİŞTİ

Johnson, görevi bıraktığı 6 Eylül günü, başbakan olarak yaptığı son konuşmada kendisini görevi bıraktıktan sonra yeniden Roma'ya çağrılan ve sonrasında diktatör olarak anılan İmparator Cincinnatus'a benzetmişti.

Downing Street'teki Başbakanlık Konutu önünde yaptığı konuşmada sözlerine "Benden bu kadar millet" diyerek başlayan Johnson, kendisini, ilerleyen yaşına rağmen bir işgale son vermesi için yeniden göreve çağrılınca çiftliğini sürmeyi bırakıp Roma'ya dönen Cincinnatus ile karşılaştırmış ve "Cincinnatus gibi sabanıma dönüyorum" demişti. Bu sözler, Johnson'ın 'geri çağrılmayı umduğu' şeklinde yorumlanmıştı.

Gelinen noktada, eski başbakanın kehaneti kısmen tutmuş görünüyor. Zira Muhafazakâr Parti içinde Rishi Sunak favori gösterilse de, Johnson'ın istifasından üç ay sonra resmen yeniden aday olmak için harekete geçeceği konuşuluyor. Eski başbakanın 100 imzayı toplayıp toplayamayacağı konusunda ise farklı görüşler mevcut.

'BİR SONRAKİ GENEL SEÇİMİ KAZANIR'

Muhafazakâr milletvekili Paul Bristow, LBC radyosuna demecinde "Bence o, işleri tersine çevirebileceğini kanıtlamış bir kişi. Bunu yeniden yapabilirim. Ve meslektaşlarımın bu mesajı açıkça duyduğuna inanıyorum. Boris Johnson bir sonraki genel seçimleri kazanabilir" dedi.

Partinin emektar vekillerinden Sir Christopher Chope, Johnson'ın 'ülkeyi kurtarmak için geri dönme ihtimalinin kendisini gerçekten heyecanlandırdığını' söyledi. Sky News kanalına konuşan Chope, eski başbakanın 'ülke ve parti için büyük bir umut olduğunu' savundu.

Eski kültür bakanı olan milletvekili Nadine Dorries ve İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Jacob Rees-Mog da Johnson'a destek beyan etti.

BAHİSÇİLERİN FAVORİSİ SUNAK

Johnson'ın parti içinde şu an 26 vekilin desteğini aldığı ve bunu artırma ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor. Sunak'a açık destek beyan edenlerin sayısı ise 44. Eski bir Goldman Sachs çalışanı ve Covid-19 pandemisi sırasında maliye bakanı olan Sunak, bahisçilerin favorisi konumunda. Öne çıkan üçüncü isim ise eski savunma bakanı Penny Mordaunt.

'İNGİLİZ BERLUSCONİ'

Hakkında 'parlamentoyu yanıltma' suçundan bir soruşturma da bulunan Johnson'ın yeniden başbakanlık koltuğuna oturma ihtimali, İngiltere'de birçoklarının da öfkesini çekmiş durumda. Muhalefetteki Liberal Demokratlar, Johnson gibi hükümette görev sahibi oldukları dönemde yasaları çiğnediği tespit edilmiş kişilerin başbakan olmaması için bir tasarı hazırladı. Partinin bakan yardımcısı Daisy Cooper, "İngiltere'nin Berlusconi'si" olarak nitelediği Johnson'ın ülkeyi yönetme becerisi olmadığını söyledi.

FINANCIAL TIMES: GÜLÜNÇ

Financial Times gazetesi Boris Johnson'ın başbakanlığa dönme ihtimalini 'gülünç' diye nitelerken, eski danışmanlarından Will Walden "Ülkenin yetişkin ve ciddi bir lidere ihtiyacı var. Boris şansını kullandı, bunu geçip ilerleyelim. [Ancak] Muhafazakârların yapacağı şeyin bu olmamasından ve onu yeniden seçmelerinden şüpheliyim" dedi.

'HAFIZANIZI MI KAYBETTİNİZ?'

Sosyal medyada ise Johnson'ın istifa kararı aldığı ağustos ayında hiciv gazetesi Private Eye tarafından hazırlanan bir 'haber' viral oldu. Söz konusu haberde, Johnson'a desteğini sürdürenlere "Hafıza kaybı mı yaşıyorsunuz?" sorusu yöneltiliyor, eski başbakanın bir cinsel taciz vakasının üstünü örttüğü, Covid önlemleri sırasında partiler verdiği ve para cezası aldığı hatırlatılıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar